Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Wielka Liga Czytelników-sprawozdanie

Wielka Liga Czytelników-sprawozdanie

Sprawozdanie z realizacji projektu

Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników

 „Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo”

 

 

  1. Zadania obowiązkowe:

Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w akcję zdobywania sprawności czytelniczych Wielkiej Ligi Czytelników. W kasach   1-4 dziewięciu uczniów uzyskało po dwanaście sprawności. Z kolei  jedenastu uczniów z klas 5-8 zdobyło również po dwanaście kwalifikacji,  co daje sumę 240 sprawności czytelniczych, stanowiącą ponad 50% z ogólnej liczby zapisanych uczniów do placówki.

W placówce zorganizowano również ,,Wirtualny festiwal” promujący baśnie i legendy polskie. Polegał on na czytaniu wybranych utworów, których treść stanowiła inspirację do tworzenia prac plastycznych, literackich, fotografii. Dzieci wykonały wiele ciekawych i oryginalnych prac, które  świadczyły o kreatywności, pomysłowości i wrażliwości.  Do akcji włączyli się nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice i dziadkowie, dzięki którym dzieci mogły poznać też legendy związane z naszą małą ojczyzną. Przedsięwzięcie wzmocniło więzi rodzinne poprzez wspólną lekturę, aktywność plastyczną i literacką.

 

  1. Zadania dodatkowe:

,, Portret z książką”. Szkoła podejmuje szereg działań, które w niekonwencjonalny sposób zachęcają do sięgania po książkę. Przedsięwzięciem, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem był ,,Portret z książką”. Uczniowie, wcielając się w wybrane przez siebie postacie literackie, wykonywali fotografie z książką. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa, rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej, a także wizualizację pasji czytania. Uczniowie mogli więc połączyć zainteresowania czytelnicze z fotografią. Udział w tym konkursie pokazał, że dzieci i młodzież mają liczne zainteresowania, czytają książki i interesują się fotografią. Konkursowi przyświecała idea połączenia pasji czytania z fotografią.

,,Przerwa na czytanie" to akcja,  zachęcająca  do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ,,czytającej przerwie", w trakcie której odwiedził nas  czarodziej Gandalf. Proponował on dzieciom i młodzieży nowości czytelnicze oraz zapewniał, że ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."

Widok czytających podczas przerw na korytarzu uczniów zainspirował nas do utworzenia w  szkole kącika czytelniczego, mającego na celu popularyzowanie czytelnictwa, kształcenie wrażliwości czytelniczej, ale też motywowanie dzieci do korzystania z biblioteki książek i wyrabianie w nich nawyku pożytecznego spędzania czasu. Ponadto dzieci mają możliwość wymieniania się pozycjami książkowymi, polecając tym samym swoje ulubione lektury. Kolorowe otoczenie kącika sprzyja częstemu odwiedzaniu tego miejsca.

Uczniowie naszej szkoły próbowali także swoich sił w Gminnym Konkursie ,,Wiersze pod choinkę” , w którym uczeń klasy 2 zajął drugie miejsce. W lutym laureaci Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania próbowali swoich możliwości na szczeblu powiatowym. Konkursy rozwijały kompetencje czytelnicze, kształtowały postawy wychowania do wartości, uczyły aktywnego odbioru literatury i podnosiły poziom czytelnictwa. Uczennica klasy VIII zajęła 1 miejsce, uzyskując tytuł Mistrza Pięknego Czytania. Jej młodsza koleżanka zajęła 2 miejsce. Z kolei w kategorii klas 1-3 uczeń klasy 3 otrzymał wyróżnienie.

Popularyzowanie amatorskiej twórczości  i rozbudzanie wśród uczniów zamiłowania do poezji, szerzenie kultury słowa poetyckiego, to główne cele szkolnego konkursu poetyckiego ,,Słowa wierszem malowane”.  Cieszył się on dużą popularnością zarówno wśród młodszych jak i starszych, który popisali się swoimi talentami, pisząc wiersze o różnorodnej tematyce.

Pokaż, co czytasz! To wirtualna akcja, zachęcająca do lektury, w myśl hasła przewodniego: ,, Z książką zawsze dobrze się wygląda”. Dzieci i młodzież włączając się w akcję pokazały, że książka może być nieodzownym przedmiotem codziennego użytku oraz że czytanie jest nie tylko świetną rozrywką, ale także sposobem na relaks. Czytać można o każdej porze i w każdym miejscu.

 

 

Data dodania: 2020-05-26 22:45:59
Data edycji: 2020-05-26 22:52:37
Ilość wyświetleń: 645

Konkursy

Zapraszamy do udziału w szkolnych konkursach!
Więcej informacji

Archiwum aktualności 2010-2018

Wejdź i zapoznaj się z archiwum aktualności naszej szkoły.
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy!
Więcej informacji
Bądź z nami
ePUAP: /SPStudzian/SkrytkaESP
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej