Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 ______Zapraszamy do udziału w ALBERTIADZIE - szczegóły w zakładce Konkursy

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Nasz Patron

Nasz Patron

Adam Hilary Bernard Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 roku w Igołomi pod Krakowem, w zubożałej rodzinie ziemiańskiej. Ojciec wcześnie osierocił dzieci (Adam miał 7 lat), a ciężar ich wychowania przeszedł na barki żony. Adam do 9. roku życia pozostawał w domu rodzinnym, po czym zdecydowano, że będzie się kształcił. Krótko przebywał w Szkole Kadetów w Petersburgu, a następnie wrócił do Warszawy i uczęszczał do gimnazjum. Po śmierci matki sierotą zajęła się ciotka Petronela, która zdecydowała przenieść chłopca do szkoły w Puławach. Kiedy wybuchło powstanie styczniowe w 1863 roku, młodzieniec staje w pierwszych szeregach, zostaje ranny pod Mełchowem, traci nogę. Przy pomocy rodziny wyjeżdża do Paryża. Po powrocie do kraju odkrywa w sobie talent malarski i rozpoczyna kształcenie artystyczne.

W Monachium przyjaźni się z elitą polskich malarzy, tj. Józefem Chełmońskim, Aleksandrem i Maksymilianem Gierymskim, Józefem Brandtem. Maluje portrety, obrazy religijne, jest człowiekiem ciągłego poszukiwania. Ze względu na zły stan zdrowia wyjeżdża do brata na Podole, gdzie z entuzjazmem oddaje się działalności apostolskiej. Głosi konieczność odrodzenia moralnego i religijnego, budzi uczucia patriotyczne, za wzorem św. Franciszka odnawia przydrożne kapliczki, ołtarze w kościołach, maluje piękny krajobraz podolski.

W 1884 roku wraca do Krakowa, gdzie wstrząśnięty widokiem ludzkiej niedoli, poświęca wszystko, by spieszyć z pomocą. Rezygnuje z kariery artystycznej, przywdziewa zgrzebny habit tercjarski, wyrzekając się nawet swojego nazwiska. Pod imieniem Brata Alberta przemierza ulice Krakowa, zbierając datki na utrzymanie nędzarzy, zakładając przytuliska dla bezdomnych, dźwigając podopiecznych z dna upadku moralnego. Wkrótce znaleźli się entuzjaści, którzy przyszli Mu z pomocą. Władze Kościoła aprobowały Jego poczynania. Powstały zgromadzenia Albertynek, a później Albertynów na terenie całej Polski. Ważną rolę przypisywał pustelniom, gdzie umęczeni pracą bracia i siostry mogli odnowić duchowe i fizyczne siły.

Wyczerpany chorobą zmarł w dniu Bożego Narodzenia 1916 roku w Krakowie.

Ojciec święty Jan Paweł II dokonał Jego beatyfikacji w 1983 roku, a w 1989 roku uroczystej kanonizacji w Rzymie, wpisując Go do grona Świętych Kościoła Powszechnego.

Mieszkańcom Studziana ta szlachetna Postać jest szczególnie bliska, gdyż od 8 grudnia 1985 roku mogą podążać na Eucharystię i modlitwę do pięknej Kaplicy pod Jego wezwaniem.

 

HYMN SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. ŚW. BRATA ALBERTA w Studzianie

 Ref.
Święty Albercie Patronie nasz,
Hymn niechaj zabrzmi na Twoją cześć.
W opiekę wziąłeś uczniowską brać,
Bądź dla nas wzorem w drodze przez świat.
Wspieraj pomagaj w nauki czas,
Święty Albercie Patronie nasz.

 

  1. Za Twym przykładem kochać chcemy.
    Głodnych zawsze sycić będziemy.
    Słabych i smutnych pocieszymy.
    Dobro, życzliwość pomnożymy.

 2. My przyrzekamy zrobić wiele,
      Aby osiągnąć szczytne cele -
      Żyć w miłości, prawdzie i zgodzie,
     Służyć Tobie wiernie Narodzie.

 

MODLITWA  przed nauką

„Święty Bracie Albercie
ucz nas dzielić się chlebem,
dachem nad głową, życzliwym słowem,
wartościami ducha
i sercem pełnym dobroci. Amen.”

 

Hymn Szkoły w wykonaniu nauczyciela muzyki Pana Tadeusza Kałamarza.

Data dodania: 2019-07-10 11:28:39
Data edycji: 2020-10-14 08:26:05
Ilość wyświetleń: 1510

Konkursy

Zapraszamy do udziału w szkolnych konkursach!
Więcej informacji

Archiwum aktualności 2010-2018

Wejdź i zapoznaj się z archiwum aktualności naszej szkoły.
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy!
Więcej informacji
Bądź z nami
ePUAP: /SPStudzian/SkrytkaESP
Biuletynu Informacji Publicznej