Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Aktualności 2018/19

AKTYWNA TABLICA
MIĘDZYSZKOLNA SIEĆ WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA NAUCZYCIELI HUMANISTÓW

Cele działania:
- doskonalenie warsztatu pracy nauczycieli języka polskiego i historii w zakresie metodyki
- prezentacja rozwiązań metodycznych i osiągnięć
- wymiana doświadczeń i prezentowanie dobrych praktyk
- poszerzanie wiedzy i kompetencji w zakresie wykorzystywania TIK

Wszystkie informacje dotyczące działalności Sieci znajdują się w zakładce INNOWACJE



Publiczna prezentacja wyników autoewaluacji - nasze starania o ponowne uzyskanie Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie

8 maja 2019 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie podsumowujące autoewaluację działań w ramach programu "Szkoła Promująca Zdrowie". Spotkanie to było jednym z wymogów w staraniach o ponowne uzyskanie Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele wielu instytucji wspierających naszą szkołę: Pani Teresa Krasnowska i Pani Anna Sawicka - rejonowi koordynatorzy Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, Pani Małgorzata Szpejankowska - Prezes Banku Spółdzielczego w Przeworsku, Pani Barbara Oleksiewicz - Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przeworsku, Pani Elżbieta Żelazko - dietetyk z NaturHause, Pani Maria Węglarska - higienistka z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowtonej w Dębowie, Pani Monika Pieniążek - pracownik Biblioteki Wiejskiej w Studzianie, Pani Marta Markowska - Przewodnicząca Rady Rodziców. Po przywitaniu przez Panią Dyrektor Lidię Kiełboń-Bester znakomitych Gości i całej społeczności szkolnej, uczniowie klasy II pod kierunkiem swojej wychowawczyni Pani Urszuli Gorzkiewicz wystąpili ze wspaniałym przedstawieniem podsumowującym realizację innowacji pedagogicznej "Zdrowo żyję, zdrowo jem - mam siłę na cały dzień". Następnie Pani Selwana Szołek - członek Zespołu ds. Promocji Zdrowia zaprezentowała wyniki autoewaluacji w czterech standardach Szkoły Promującej Zdrowie. Na koniec spotkania zabrali głos zaproszeni Goście. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w tym bardzo ważnym dla nas spotkaniu!

Noc Profilaktyczno - Naukowa

Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych, nocnych zajęciach edukacyjnych. Program obfitował w wiele atrakcji i zaplanowany został z myślą o zainteresowaniach i potrzebach wychowanków. Jedną z nich była nauka języka migowego, zajęcia prowadziła Pani Monika Wilk z Centrum Tłumaczeń i Szkoleń Języka Migowego w Jarosławiu. Lekcja cieszyła się ogromnym uznaniem wśród dzieci, tak jak warsztaty plastyczne pod kierunkiem Pana Henryka Cebuli - rysownika satyrycznego, laureata konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. ,,Moda na życie bez uzależnień" to kolejne przesłanie niecodziennej, nocnej lekcji, do której włączyli się pracownicy Powiatowej Komendy Policji, Straży Pożarnej i Straży Ochrony Kolei. Zaproszeni goście ukazali zagrożenia wynikające z sięgania po używki, przekonywali do szerzenia i wdrażania w życie uniwersalnych wartości: wolności od uzależnień i cyberprzemocy oraz braku obojętności na los drugiego człowieka. Po części naukowo - profilaktycznej przyszedł czas na rywalizacje sportowe w piłce siatkowej i tenisie stołowym. O północy rozpoczęła się zabawa karaoke i ,, piżama party" przy dźwiękach ulubionej muzyki. Na parkiecie królowała belgijka, która porwała do tańca wszystkich uczniów. Włączając się również w Ogólnopolską Akcję ,,Noc bibliotek" uczniowie uczestniczyli w warsztatach czytelniczych prowadzonych przez kierownika Biblioteki Pedagogicznej w Przeworsku Panią Katarzynę Rudnicką. Dopełnieniem zajęć była wspólna lektura wybranych pozycji literackich czytanych ,,do poduszki". Późną nocą uczniowie udali się na projekcje wybranych filmów a dla tych, którzy nie chcieli oglądać, był czas na nocne rozmowy oraz gry planszowe. Noc Profilaktyczno - Naukowa była doskonałą okazją do pogłębiania pasji i zainteresowań uczniów oraz promowała modę na życie bez uzależnień. Bez wątpienia była niepowtarzalną przygodą, którą warto powtórzyć. Przedsięwzięcie dowiodło, że warto wychodzić naprzeciw oczekiwaniom uczniów i kolejny raz utwierdziło w przekonaniu, że nasza szkoła potrafi zaskoczyć swoich podopiecznych ciekawymi pomysłami, które na długo pozostają w pamięci.

GALERIA zdjęć

Maskotka Unii Europejskiej - Syriusz

Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Studzianie była organizatorem rodzinnego konkursu "Maskotka Unii Europejskiej - Projektujemy Polskiego Syriusza", zorganizowanego z okazji 15-lecia powstania Unii Europejskiej. Konkurs poprzedzony był cyklem zajęć o Unii Europejskiej w ramach Tygodnia pod hasłem "Jestem Polakiem i Europejczykiem". Na konkurs wpłynęło 29 prac plastycznych: 16 prac płaskich i 13 - przestrzennych. Wszystkie prace spełniały kryteria regulaminu konkursu. Były estetycznie wykonane i wymagały wielkiego wysiłku ze strony autorów. Wspaniale się prezentowały na wystawie i większość z nich wykonywała cała rodzina dziecka. Komisja Konkursowa postanowiła przyznać nagrody wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie. Nagrody te ufundowało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie. W gwiazdozbiorze "Wielkiego Psa" położona jest najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie, ale bywa, że można ją dostrzec za dnia. "Wielki Pies" pojawia się u nas nad horyzontem w miesiącach zimowych. Gołym okiem widać tę gwiazdę niemal na całym świecie. Ta "psia gwiazda" niczym od innych gwiazd się nie różni, ale mała odległość od Ziemi (8,69 roku świetlnego) sprawia, że widzimy ją jako bardzo jasną gwiazdę. W czasach starożytnych przypisywano jej wielkie znaczenie i czczona była jako bóstwo. Na przykład w Egipcie symbolizowała Izydę - boginię rodziny i żonę Ozyrysa, a w mitologii greckiej była psem Ozyrysa. Gwiazda ta to oczywiście Syriusz. Jej imieniem nazwano maskotkę Unii Europejskiej - stonogę. Syriusz przyjmuje postać zabawnej, uśmiechniętej, niebieskiej stonogi. Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej. Rozłożone dłonie w białych rękawiczkach wyrażają otwartość i życzliwość. Oficjalnie Syriusz jest ubrany właśnie w koszulkę z flagą UE, ale warto wspomnieć, iż w każdym kraju maskotka wygląda nieco inaczej. Każdy kraj ubiera ją w charakterystyczne cechy, np. w Holandii występuje z tulipanami, w Hiszpanii ubrana jest w strój torreadora, w Polsce przeważnie pokazuje się ją w stroju krakowskim lub z innymi polskimi atrybutami.

GALERIA zdjęć

Przerwa na czytanie

Ósmego maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających między lekcjami: ,,Przerwa na czytanie". Wydarzenie to odbyło się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Akcja ta nie tylko promuje czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, ale pokazuje, że czytanie jest ciekawe oraz zachęca do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ,,czytającej przerwie", w trakcie której odwiedził nas także czarodziej Gandalf, który proponował dzieciom i młodzieży nowości czytelnicze oraz zapewniał, że ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."

GALERIA zdjęć

Gminny Konkurs Plastyczny na Kartkę Wielkanocną dla uczniów klas I-III szkół podstawowych
z terenu Gminy Przeworsk

GALERIA zdjęć

Protokół z posiedzenia komisji Gminnego Konkursu Plastycznego na Kartkę Wielkanocną
Regulamin


Kiermasz Muffinki

29 marca w naszej szkole odbył się „Kiermasz Muffinki” zorganizowany z okazji Światowego Dnia Muffinki przez Samorząd Szkolny. Uczniowie sami upiekli oraz przynieśli mnóstwo kolorowych, wzorzystych i smakowitych muffinek. Sprzedaż odbywała się w godzinach 11:40 – 12:40. Po wypiekach pozostały jedynie tace i okruchy, Wszystkim bardzo spodobała się inicjatywa kiermaszu i mimo, że jest to pierwszy rok takiego świętowania w naszej szkole, to na pewno nie ostatni.

GALERIA zdjęć

Pierwszy Dzień Wiosny

Wiosna to najpiękniejsza pora roku i długo przez wszystkich wyczekiwana, dlatego chcieliśmy ją powitać w wyjątkowy sposób, wybierając się na wycieczkę do Przeworska. Wyjazd miał charakter edukacyjno - profilaktyczny. Zaczęliśmy od spotkania w Powiatowej Komendzie Policji, gdzie poznaliśmy zawód policjanta. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda pomieszczenie oficera dyżurnego, pomieszczenie dla osób zatrzymanych, wyposażenie wykorzystywane przez policjantów w ich codziennej służbie. Wiele radości sprawiło nam oglądanie radiowozów i poznanie tajników pracy technika kryminalistyki. Dodatkową atrakcją był pokaz broni uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana III Sobieskiego. Kolejno udaliśmy się do Zespołu Parkowo - Pałacowego na lekcję muzealną poświęconą życiu codziennemu magnatów w XIX w. Sam pałac pięknie wygląda i kryje sporo tajemnic z przeszłości , o których w ciekawy sposób opowiadała nam pani przewodnik. Ostatnim punktem wyjazdu były warsztaty terapeutyczne w Bibliotece Pedagogicznej w Przeworsku. Poznaliśmy pomieszczenie czytelni i wypożyczalni. Zapoznaliśmy się również z funkcjonowaniem placówki i sposobami udostępniania księgozbioru.

GALERIA zdjęć

Owocowo, kolorowo...

21 marca w I Dzień Wiosny klasy I-III szkoły podstawowej miały bardzo pracowity dzionek. Najpierw wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczyniami sadziły zioła. Była to praca na rzecz szkoły zainicjowana przez Zespół ds. promocji zdrowia pod hasłem "Zioła na każdą okazję - wykonanie szkolnego ziołowego ogródka". W to zadanie włączyła się też klasa VII i VIII szkoły podstawowej. Zioła będą pielęgnowane w klasach, aż urosną. Potem ustawimy je w naszej stołówce na oknach do ogólnego korzystania. Po wysianiu ziół dzieci wykonywały owocowy poczęstunek - szaszłyki, koreczki i sałatki. Wszystkie klasy za udział w działaniach na rzecz zdrowego odżywiania otrzymały dyplomy. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom (a także Babciom przedszkolaków) za pomoc. Szczególne podziękowanie kierujemy p. Agacie - naszej pani sprzątającej.

GALERIA zdjęć

Niecodzienna lekcja historii

Pamięć i tożsamość są wartościami niezwykle ważnymi w edukacji najmłodszego pokolenia, dlatego 15 marca gościliśmy w naszej szkole dr Irenę Kozimalę, Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Prelegentka wygłosiła pogadankę na temat ,,Drogi Polaków do Niepodległości", przybliżając sylwetki wielkich Polaków, którzy przyczynili się do odbudowy naszego kraju po 123 latach niewoli. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV - VI, którzy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu oraz zadawali wiele pytań. Zajęcia zorganizowano również w ramach doradztwa zawodowego - dzieci poznały zawód nauczyciela akademickiego.

GALERIA zdjęć

Muzyka łagodzi obyczaje

14. 03. 2019r. gościliśmy w naszej szkole ,,Mobilną Filharmonię", która zaprezentowała bogactwo polskiej i światowej kultury muzycznej. Podczas spotkania odkrywaliśmy tajniki muzyki, jej style i epoki historyczne, poznaliśmy też ciekawostki z życia słynnych kompozytorów. Wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje, ale udział w tym niecodziennym koncercie poruszał zagadnienia nie tylko z muzyki, a także z historii, sztuki i geografii. Celami spotkania było również dążenie do otwierania uczniów na świat muzyki, rozbudzanie i wspieranie ich muzycznych zainteresowań oraz wskazywanie na radość i przyjemności jaką daje obcowanie z muzyką.

GALERIA zdjęć

Dzień Kobiet

8 marca 2019 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Od samego rana chłopcy wszystkich klas biegali z kwiatami i upominkami w ręku, by sprawić dziewczętom i Paniom miłą niespodziankę. Z tej okazji odbyła się również akademia, podczas której uczniowie zaprezentowali program pt. "IV Muzyczny Festiwal w Studzianie". Widzowie mogli poznać podczas akademii włoskie trio pop-operowe "Il Volo" założone w 2009 roku przez trzech śpiewaków: tenorów Piero Barone i Ignazio Boschetto oraz Gianluca Ginoble śpiewającego barytonem. Nie zabrakło części humorystycznej, czyli teatru-kabaretu w scence pt. "Tłumacz języka kobiecego", również ciepłych życzeń i pięknych kwiatów... W wielkim finale trzej odważni chłopcy naszej szkoły wcielili się w sławnych wokalistów i wykonali dwa utwory: jedną z najpiękniejszych w literaturze operowej - "Nessun dorma" ("Niech nikt nie śpi") - tenorową arię Calafa z początku trzeciego (ostatniego) aktu opery "Turandot" skomponowanej przez Giacomo Puccini oraz piosenkę skomponowaną przez włoskiego kompozytora i piosenkarza Pino Donaggio pt. "Io che non vivo senza te" ("Ja, który nie mogę przeżyć bez ciebie") - światowy przebój wykonywany w języku angielskim przez wielu wybitnych artystów.

GALERIA zdjęć

Dzień Otwarty w naszych oddziałach przedszkolnych

Od wielu lat organizujemy dzień otwarty dla przyszłych przedszkolaków. W tym roku spotkanie odbyło się 7 marca. Od rana szykowały się baloniki, słodycze, sprzęt sportowy i materiały plastyczne. Zabawki też się przygotowywały. Miś pilnował porządku. Lalki siedziały prosto, żeby lepiej widzieć, samochody ustawiały się odpowiednio, aby łatwiej trafić do dziecięcych rączek. A klocki? Z klockami był kłopot. Z podekscytowania co rusz któryś wyskakiwał z pojemnika. Wreszcie - tak, idą dzieci! Niektóre śmiało wchodziły do sali, inne do zabawy trzeba było trochę zachęcić. Były i takie, które wolały tylko obserwować - z mamą i tatą u boku. Było kolorowo i radośnie. Czas płynął szybko. Bardzo dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia. Mamy nadzieję, że dla każdego z naszych gości - dzieci oraz ich rodziców - był to mile spędzony czas.

GALERIA zdjęć

,,Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia"

,,Jak to dawniej było, każdy z Was pamięta,
bo cząstka historii w seniorach zaklęta"

Dzień Seniora to święto, które organizowane jest w naszej miejscowości od wielu lat. W tym roku uroczystość tę uświetniły występy uczniów naszej szkoły. Dzieci i młodzież tańcami, piosenkami oraz humorystycznymi scenkami urozmaiciły ten wyjątkowy dzień. Część artystyczna została nagrodzona gromkimi brawami, natomiast uśmiechy na twarzach Seniorów były największą nagrodą dla dzieci i ich opiekunów. W życiu człowieka, tak jak w przyrodzie, przychodzi czas zbierania plonów, więc z uznaniem i szacunkiem myślimy o Seniorach, pamiętając o wychowawczej roli starszego pokolenia.

GALERIA zdjęć

Bezpieczne ferie

08.02.2019r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Powiatowej Komendy Policji w Przewosku. Policjanci przypomnieli dzieciom i młodzieży o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. W trakcie zabaw na śniegu, podczas jazdy na nartach, sankach i łyżwach. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na to, aby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne i korzystać tylko z profesjonalnych lodowisk. Poruszono również temat związany z bezpieczeństwem na drodze - koniecznością używania elementów odblaskowych, zwłaszcza wieczorem. Tematem spotkania była także cyberprzemoc. Uczniowie wysłuchali porad związanych z bezpiecznym korzystaniem z internetu, a także zagrożeń związanych z używaniem wszelkiego rodzaju środków psychoaktywnych.

GALERIA zdjęć

,,Na straży bezpieczeństwa"

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi 01.02.2019r. gościliśmy w naszej szkole funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Przewosku. Tematem spotkania było bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu i na lodzie. Strażacy zwracali szczególną uwagę na to, aby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne i korzystać tylko z profesjonalnych lodowisk. Poruszono również tematykę zagrożeń związanych z powstawaniem pożaru oraz zatruciem tlenkiem węgla. Funkcjonariusze przedstawili informacje na temat tlenku węgla, jego negatywnego wpływu na organizm człowieka oraz sposobów zapobiegania jego występowania. Uczniom przypomniano również w jaki sposób powiadamiać służby ratunkowe podczas występowania tego typu zdarzeń.

GALERIA zdjęć

,,W karnawale same bale"

Karnawał - inaczej zwany zapustami to okres zimowych maskarad, pochodów i zabaw. W naszej szkole bal karnawałowy odbył się siódmego lutego. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną księżniczek, rycerzy, kowbojów, pszczółek, motylków, żabek i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Wszyscy wspaniale bawili się już od pierwszych taktów dyskotekowej muzyki. Atmosfera była niepowtarzalna, młodzież i młodsze grupy delektowali się także pysznymi przekąskami w przerwach między tańcami. Na pewno tegoroczny bal był niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego. Serdecznie dziękujemy Michałowi Stąclowi za poświęcony dla nas czas, uświetnienie balu muzyką i licznymi zabawami.

VIII Gminny Konkurs "Matematyczny Czar Par"

Dnia 4 lutego 2019 roku odbył się w naszej szkole już VIII Gminny Konkurs "Matematyczny Czar Par" dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych Gminy Przeworsk. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Przeworsk - Pan Daniel Krawiec. W konkursie wzięło udział 17 par, czyli 34 uczniów ze szkół podstawowych Gminy Przeworsk. Na konkursowe pary czekało 5 stanowisk sprawdzających wyobraźnię, logiczne myślenie, kojarzenie faktów, korzystanie z informacji, wykorzystanie wiedzy w praktyce: krzyżówka, tangram, sudoku, zadania tekstowe i "wesołe sześciany". Końcowa klasyfikacja ustalona została, zgodnie z Regulaminem konkursu, na podstawie ilorazu zdobytych punktów przez łączny czas pracy.

Laureatami VIII Gminnego Konkursu "Matematyczny Czar Par" zostali w kategorii klas czwartych uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Kojdra w Grzęsce, a w kategorii klas piątych - uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chałupkach. Nasi uczniowie: Bartosz Demko i Adrian Zubek zajęli II miejsce w kategorii klas czwartych, zaś Katarzyna Jucha i Julia Sykała - III miejsce w kategorii klas piątych.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie GRATULUJEMY!

Organizatorzy konkursu (Pani Joanna Grocholska i Pan Krzysztof Pelc) składają serdeczne podziękowania sponsorom konkursu: Panu Danielowi Krawcowi - Wójtowi Gminy Przeworsk, Pani Sabinie Południak - Dyrektorowi Centrum Usług Wspólnych Gminy Przeworsk, Pani Lidii Kiełboń-Bester - Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Studzianie i Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Studzianie. Gorące podziękowania składamy również nauczycielom naszej szkoły, bez których pomocy i życzliwości konkurs nie doszedłby do skutku: ks. Jakubowi Sieniawskiemu, Pani Małgorzacie Liszce-Drapała, Pani Justynie Haloszka, Pani Marcie Zardzewiały, Pani Marioli Marek, Pani Krystynie Mielech-Brodowicz, Pani Marii Kruk, Pani Barbarze Głąb, Pani Marcie Weselak i Pani Ewie Motyce oraz uczniom klasy VIII naszej szkoły.

GALERIA zdjęć

PROTOKÓŁ

Zadania konkursowe

VIII Gminny Konkurs "Matematyczny Czar Par"

 

VIII Gminny Konkurs "Matematyczny Czar Par" dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych Gminy Przeworsk odbędzie się w Szkole Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Studzianie (Studzian 338) dnia 4 lutego 2019 roku o godzinie 12:30.

REGULAMIN KONKURSU

VIII Gminny Konkurs "Matematyczny Czar Par"

,,Płyń kolędo, płyń..."

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest śpiewanie kolęd, można w nich odnaleźć czystą poezję, najpiękniejsze pomysły muzyczne, ale również wiele śladów dawnych polskich obyczajów. Kolędy są częścią naszej historii narodowej, jest ich wiele: od najdawniejszych, staropolskich, do tych współczesnych. Tradycją Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Studzianie stał się jedyny w swoim rodzaju wieczór, w czasie którego spotykają się Przyjaciele Szkoły, Rodzice i Dziadkowie uczniów. Tegoroczny koncert dedykowany był babciom i dziadkom jako wyraz uznania i podziękowania z okazji ich święta. Wysłuchaliśmy bogatego repertuaru, w którym znalazły się polskie kolędy i pastorałki a także wymowna poezja. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: ks. prał. Tadeusz Gramatyka, ks. prał. Stanisław Szałankiewicz, sołtys wsi Pan Antoni Żyła, Pan Stanisław Pieczonka oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Po raz kolejny okazało się, że muzyka łączy pokolenia i wspólne kolędowanie otworzyło serca licznie zebranej publiczności.

GALERIA zdjęć

Jak pięknie zapakować prezent?

18.01.2019 r. gościliśmy w naszej szkole Panią Martę Olejarkę, która pokazała nam jak sprawić, by drobny upominek stał się wyjątkowym prezentem. Pani Marta przedstawiła wiele sposobów ozdabiania, najbardziej jednak zainteresowało nas, jak zwykły ręcznik czy kocyk można zamienić w pięknego łabędzia lub pluszowego misia. Prezenty to oznaka naszej miłości, szacunku, często wyrażają też więcej niż słowa, dlatego też na zakończenie warsztatów Pani Marta pomogła nam w pakowaniu upominków dla naszych Babć i Dziaków z okazji ich święta.

GALERIA zdjęć

Żywa lekcja historii

11.01. 2019r. w naszej szkole gościliśmy grupę artystyczną ,,Rekonstrukto", która przygotowała dla nas żywą lekcję historii. Obejrzeliśmy specjalny program upamiętniający 123 lata walki o wolność Narodu Polskiego. Udaliśmy się w podróż w czasie, gdy walka ta była celem nadrzędnym dla naszych rodaków. Przypomniano nam przebieg ważniejszych zrywów niepodległościowych m. in. powstanie kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe oraz okres Księstwa Warszawskiego, I wojnę światową, sytuację pod zaborami, rolę i legendę Józefa Piłsudskiego oraz Legionów. Uczniowie nie tylko wsłuchiwali się w opowieści historyczne, mogli zobaczyć relikty minionych czasów i wcielić się w role szwoleżera, powstańca, kosyniera czy oficera I Brygady Legionów Polskich, przymierzając stroje z epoki i podziwiając kolekcję repliki broni używanych przez powstańców i w czasie I wojny światowej. Była to niezwykła lekcja historii i podróż do krainy, którą obecnie wcale nie pokrył kurz minionych lat.

Aktywne przerwy w naszej szkole

W okresie letnio-jesiennym, kiedy była odpowiednia pogoda, dzieci i młodzież całej szkoły w ramach przerw korzystała z placu zabaw i urządzeń zabawowych typu skakanki, koła hula-hop i innych. W okresie zimowym na dolnym korytarzu zorganizowano kąciki zabaw i odpoczynku. Wystawiono kształtki rehabilitacyjne, są piłkarzyki, kącik czytelniczy, kącik zdrowia z ulotkami i kącik gier.
Na podstawie obserwacji wyciągnięto następujące wnioski:
- wszystkie kąciki podczas przerw są zajęte przez dzieci, szczególnie te młodsze
- na twarzach dzieci widać uśmiech, zabawy w kącikach sprawiają im radość
- dzieci uczą bawić się w grupach, nikt nie jest odosobniony
- uczą się porządku - sprzątają po zabawie
- kąciki zabaw stały się miejscem odstresowania dzieci między lekcjami
- kształtki rehabilitacyjne pomagają dzieciom kształtować dużą motorykę
- w okresie sprzyjającej pogody z placu zabaw korzystali wszyscy uczniowie
- większość uczestniczyła w samorzutnych zabawach ruchowych
- uczyli się także porządku i czynności samoobsługowych poprzez przebieranie obuwia przed wyjściem i po powrocie z placu zabaw

GALERIA zdjęć

Podsumowanie realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Podsumowanie realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

GALERIA zdjęć

Szkolna Wigilia

Ostatni dzień przed przerwą świąteczną to czas szczególny. Społeczność szkolna spotkała się, by uczcić pamiątkę Bożego Narodzenia. Na początku odbyły się Wigilie klasowe z wychowawcami. Roziskrzone choinki, niepowtarzalny, świąteczny wystrój klas, spożywanie tradycyjnych wigilijnych potraw przygotowanych przez rodziców, wspólne kolędowanie wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój. Tę ciepłą, atmosferę wzbogaciła uroczysta akademia, połączona z dzieleniem się opłatkiem. W tym szczególnym dniu nie zabrakło zaproszonych gości. Świąteczny nastrój przeżywali razem z nami: Pani Prezes Banku Spółdzielczego - Małgorzata Szpejankowska, Sołtys wsi - Pan Antoni Żyła, emerytowani Nauczyciele, Pan Kościelny - Stanisław Pieczonka oraz Rodzice. Dzięki naszym młodym artystom, napełnieni radością, wzbogaceni w przeżycia świąteczne, oczekujemy na najpiękniejszy czas w roku, gdyż: Wieść noszą aniołowie w cztery świata strony: Niech się cieszą wszyscy ludzie. Na posłaniu pośród sianai w drewnianej stajeneczce Chrystus się narodził…

GALERIA zdjęć

Betlejemskie Światełko Pokoju

Wszystko zaczęło się w Betlejem... Mieście, w którym ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego pali się wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. 18 grudnia dotarł także do naszej szkoły. Darem tym podzieliła się z nami Drużyna Harcerska ,,Bytnarów" oraz Gromada Zuchowa ,, Słoneczne promyki" na czele z Drużynową - Panią Grażyną Balawender, która jednocześnie pełni funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej im. Stanisława i Janka Bytnarów w Ostrowie. Harcerze, niosąc lampion ze Światełkiem Betlejemskim, podzielili się radosną nowiną oraz uniwersalnymi wartościami braterstwa i pokoju. Drużynowa, snując liczne opowieści o działalności gromady, zainteresowała wielu uczniów, którzy już niebawem wstąpią w szeregi gromady zuchowej, która powstanie i w naszej szkole.

GALERIA zdjęć

,,Szkolna piernikarnia"

Piernik jest jednym z najstarszych ciast, obecnym w polskiej kulturze od wieków. Zbliżają się święta i aby tradycji stało się zadość 14 grudnia nasza szkoła zamieniła się w prawdziwą piernikarnię. Wszyscy uczniowie od najmłodszych do najstarszych dekorowali pierniczki, które przygotowali dla nich rodzice. Zapach cynamonu, goździków, wanilii i innych korzennych przypraw unosił się w powietrzu, podczas gdy dzieci wyczarowywały kolorowe, niepowtarzalne piernikowe choinki, gwiazdki, serduszka, aniołki i dzwoneczki. Pierniki to nieodłączne elementy świątecznej atmosfery i nie może ich zabraknąć w bożonarodzeniowym menu. To bowiem symbol szczęścia i miłości. Będą ozdobą naszych wigilijnych stołów, ale także zostaną podarowane osobom samotnym zamieszkującym naszą miejscowość, do których jak co roku ze świątecznym pozdrowieniem wybiorą się przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas.

GALERIA zdjęć

Spotkanie dietetyka z uczniami

Nasza szkoła należy do sieci Szkół Promujących Zdrowie, dlatego dużo rozmawiamy z dziećmi o tym, jak dbać o zdrowie oraz co należy jeść, aby być zdrowym. Aby jednak bardziej podnieść świadomość naszych pociech w poniedziałek 16 XII zaprosiliśmy na warsztaty panią dietetyk Elżbietę Żelazko z Centrum Dietetycznego Natur House w Przeworsku. W spotkaniu uczestniczyli najpierw uczniowie klas I-III, a później pociechy z oddziału przedszkolnego. Na początku dzieci przypomniały sobie piramidę zdrowia, poznały specyfikę pracy dietetyka, a później obserwowały sposób przygotowania przez gościa przykładowych propozycji na zdrowy posiłek. Były nimi czekoladowy mus i koktajl owocowy. Wrażenia smakowe po degustacji były różne. Jednym bardziej smakował mus (którym można smarować naleśniki), inni zachwycali się koktajlem przygotowanym z bananów, kiwi, mleka i miodu. Niestety byli też tacy, którym nie odpowiadały te smaki. Mamy jednak nadzieję, że przygoda naszych pociech ze zdrowy odżywianiem dopiero się zaczyna, a dzięki współpracy z rodzicami uda nam się zachęcić dzieci do zmiany nawyków żywieniowych. Pani dietetyk serdecznie dziękujemy.

GALERIA zdjęć

Spotkanie dietetyka z rodzicami

10 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie rodziców klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych z dietetykiem - panią Elżbietą Żelazko z centrum dietetycznego NATUR HOUSE, która wygłosiła pogadankę na temat zdrowego odżywiania. Pani dietetyk wskazała najczęściej popełniane błędy żywieniowe, potwierdziła, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które daje dzieciom siłę do nauki i aktywności. Po krótkim przedstawieniu poziomów piramidy zdrowia, rodzice dowiedzieli się, w które produkty warto wzbogacić dietę, a które są zbędne, jak powinny wyglądać posiłki, aby zachęcały dzieci do ich spożywania i dostarczały energii oraz witamin. Pani Elżbieta przekonywała również do aktywności ruchowej, przestrzegała przed bezpodstawnym zwalnianiem dzieci z zajęć wychowania fizycznego. Rodziców najbardziej interesował fakt "uczenia" dziecka jedzenia zdrowych produktów, warzyw, wpływu spożywanych produktów na zdrowie. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze i dostarczyło wielu odpowiedzi na nurtujące pytania. Było okazją do zweryfikowania własnej wiedzy na temat zdrowego trybu życia i zasad właściwego żywienia.

Mikołajki dla Hospicjum Dziecięcego

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Darczyńcom, którzy zaangażowali się w zbiórkę darów dla Podkarpackiego Hospicjum Dziecięcego w Rzeszowie. Każdy gest jest przejawem dobroci i solidarności z potrzebującymi. Słowa wdzięczności kierujemy również do Pani Agaty Machoś za życzliwość i bezinteresowną pomoc w realizacji naszych zamierzeń. Zebrane dary świadczą, iż społeczność Studziana ma otwarte serce na potrzeby drugiego człowieka - w myśl Patrona szkoły. "Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny"

Zabawa andrzejkowa

"Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb". W dawnych czasach dziewczęta w noc św. Andrzeja, a chłopcy w wigilię św. Katarzyny, zbierali się, aby zobaczyć, jaka będzie ich przyszłość. Dziś andrzejki to okazja do wspaniałej zabawy, w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Podczas spotkania nie zapomnieliśmy o tradycjach i obrzędach związanych z tym dniem. Wiele emocji towarzyszyło uczniom podczas ,,wróżenia" z: kubków, butów, wosku czy papierowych serc. Nie wszyscy byli zadowoleni z ,,przepowiedni", ale wiadomo, że trzeba je traktować z przymrużeniem oka. Andrzejki to przede wszystkim dobry humor, tańce i poczęstunek. Już nie możemy się doczekać kolejnej zabawy szkolnej!

Dzień Pluszowego Misia

,,Jestem sobie mały miś, gruby miś, znam się z dziećmi nie od dziś.
Jestem sobie mały miś, śmieszny miś, znam się z dziećmi nie od dziś''

Mały, duży, milutki, z kokardką czy bez... Pluszowy miś to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku. Nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. W każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści i bajek takich jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Nasza szkoła, ku uciesze młodszych uczniów, już po raz kolejny włączyła się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każdy z uczniów przyniósł swojego ulubionego pluszaka. Misie były obiektem ogromnego zainteresowania uczniów i rodziców. Najmłodsi wysłuchali też fragmentów ,,Kubusia Puchatka'', które czytali im starsi koledzy. Świętowanie Dnia Pluszowego Misia miało na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz integrację społeczności uczniowskiej.

GALERIA zdjęć

Wycieczka do EURO sklepu

Zgodnie z Planem Doradztwa Zawodowego uczniowie klas I-III będą poznawać specyfikę różnych zawodów, co w przyszłości ma ułatwić im wybór życiowej drogi. Ostatnio odwiedzili sklep EURO w Studzianie. Dzięki przychylności i uprzejmości właściciela obejrzeli poszczególne stoiska i przeprowadzili wywiad ze sprzedawczyniami. Niektórzy mogli poczuć się jak prawdziwi sprzedawcy, gdyż udało im się obsłużyć kilku klientów. Oprócz tego dzieci zwracały uwagę na asortyment sklepu oraz czytały etykiety wybranych produktów , ze zwróceniem uwagi na szkodliwe substancje. Wizyta w sklepie była dla nich wielką atrakcją i lekcją. Po słodkim poczęstunku zadowolone wróciły do szkoły. Właścicielowi sklepu i pracownikom serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie.

GALERIA zdjęć

,,Umiem pływać"

Pływanie niewątpliwie jest jedną z najciekawszych form aktywności fizycznej. W przypadku dzieci sport ten jest nie tylko atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu, ale także pomaga w kształtowaniu odpowiedniej postawy. Dlatego też uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej od września bieżącego roku biorą udział w zajęciach nauki pływania w ramach projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Projekt "Umiem pływać" jest nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim pożyteczny. Każda lekcja w basenie sprawia dużo radości - bawi i jednocześnie rozwija. Ważnym aspektem zajęć jest nie tylko nauka pływania, ale również edukacja w zakresie bezpieczeństwa nad wodą.

"Zdrowo żyję, zdrowo jem"

,,Zdrowo żyję, zdrowo jem - mam siłę na cały dzień"- tak brzmi hasło przewodnie innowacji pedagogicznej prowadzonej w kl. I SP. Zgodnie z jej założeniami oraz treściami zawartymi w programie ,,Pięć porcji warzyw i owoców dziennie" uczniowie nie tylko poznają wartości odżywcze warzyw i owoców, ale też uczą się komponować wartościowe posiłki oraz przekonują się do często bardzo trudnych dla nich wyborów: jabłko, czy lizak? Na ostatnich zajęciach dzieci nie tylko dowiedziały się jakie witaminy są zawarte w poszczególnych warzywach i owocach, dlaczego posiłki powinny być urozmaicone, a kanapki bardzo kolorowe. Nie poprzestały jednak na zdobywaniu wiedzy. Wykonały piękne, estetyczne prace plastyczne, przedstawiające warzywa i owoce, które najbardziej im smakują. Samodzielnie robiły też kolorowe kanapki, które nieco później znikły zjedzone z wielkim apetytem. Ich przygoda ze zdrowiem dopiero się zaczyna.

GALERIA zdjęć

Warsztaty dla Szkół Promujących Zdrowie "Ćwiczenia i zabawy relaksacyjne"

13 listopada Zespół Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu zaprosił członków Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia oraz członków Szkół Promujących Zdrowie (nauczycieli i uczniów) na warsztaty prezentujące techniki relaksacyjne. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Gabriela Zubek i Dominka Pawlak - członkinie Szkolnego Zespołu Promocji Zdrowia oraz szkolny koordynator ds. promocji zdrowia P. Małgorzata Liszka-Drapała. Oto ich relacja:
"Dnia 13 listopada 2018r. o godz. 14.00 odbyły się ,,warsztaty antystresowe" w Jarosławiu. Po przybyciu na miejsce udałyśmy się na salę gimnastyczną, gdzie czekały na nas zajęcia relaksacyjne z elementami jogi. Prowadząca przedstawiła nam propozycje ćwiczeń antystresowych. Miałyśmy okazję zrelaksować się i poczuć swobodnie. Następnie obejrzałyśmy prezentację na temat trendów diet w obecnym roku. W przerwie między wykładami mogłyśmy skonsumować zdrowe przekąski jakimi były: pyszne ciasteczka, mus czekoladowy na bazie soku z pomarańczy, kanapki z pastą awokado oraz dwa rodzaje deserów. Miałyśmy również czas na pytania skierowane do prowadzącej. Zajęcia wzbudziły w nas wiele pozytywnych emocji. Dzięki nim dowiedziałyśmy się wiele na temat zdrowia i niwelowania stresu. Dziękujemy za zaproszenie!"

GALERIA zdjęć

Szkoła Promująca Zdrowie - plan działań w roku szkolnym 2018/2019

Nasza szkoła od wielu lat jest Szkołą Promującą Zdrowie. Szkoła promująca zdrowie to placówka, która we współpracy z rodzicami, uczniami i społecznością lokalną:
- systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
- wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

W tym roku szkolnym opracowaliśmy i będziemy realizować plan działań pod hasłem "Zdrowo jem, więcej wiem". Na podstawie arkusza obserwacji dzieci z oddziałów przedszkolnych, wywiadu grupowego nauczycieli, oraz wywiadu z higienistką i wyników ankiet u 30% rodziców - stwierdzono, że nasi uczniowie często mają małą wiedzę w zakresie zdrowego odżywiania. Istnieje tzw. moda na słodycze i pokarmy (nie zawsze zdrowe) widziane w mediach. Dzieci są coraz bardziej słabe fizycznie, wiele z nich ma nadwagę. Dzieci nie lubią warzyw i niektórych owoców, unikają ich spożywania w różnej formie. Często błędy żywieniowe wynikają z nieświadomości i nieznajomości zasad prawidłowego odżywiania, ale również ignorowania problemu i odsuwania go na dalszy plan. Podobnie destrukcyjnie na organizm wpływa wielogodzinne przesiadywanie przed telewizorem czy komputerem. W promocji zdrowia ważne jest, aby nauczyć dzieci rozwiązywać aktualne problemy, kontrolować swoje zdrowie, dbać o nie, zdrowo je odżywiać, gdyż "zdrowie - to nie tylko brak choroby, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego". Realizacja naszego planu działań ma za zadanie uświadomić dzieciom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły jak ważne jest właściwe odżywianie i aktywność fizyczna. Chcemy, aby dzieci od najmłodszych lat kształciły swoje kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się, do których należy poznanie swoich słabości oraz nauka prawidłowych nawyków dbania o własne zdrowie i zdrowie najbliższych na co dzień. Poprzez wdrażanie planu działań kształcić będziemy również inne kompetencje kluczowe, a mianowicie m.in. kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej (np. konkursy, prace plastyczne), przedsiębiorczości (np. zabawy kulinarne), nauk przyrodniczych (np. zabawy eksperymentalne). ZAPRASZAMY CAŁĄ SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNĄ DO WSPÓŁPRACY.


Jubileusz Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

,,Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi - Niepodległość"

Dziewiątego listopada był dniem wyjątkowym, gdyż wspólnie uczciliśmy Setną Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego punktualnie o godzinie 11.11, następnie odbyła się Msza Święta, a po niej występ młodzieży szkolnej. Przepiękne wykonania wierszy oraz pieśni patriotycznych wprowadziły w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918roku oraz podkreśliły symbolikę tego uroczystego dnia. Młodzi wykonawcy dostarczyli nam wielu wzruszeń i refleksji nad losami Polski, losami przepełnionymi miłością do Ojczyzny, walką o wolność i wiarą w zwycięstwo. Po występie młodzieży wysłuchaliśmy pieśni ludowych w wykonaniu zespołu śpiewaczego ,, Studzieńczanki", wspominając bohaterski czas oraz ducha Polaków, którzy w czasie 123 lat niewoli nieustannie wychodzili z inicjatywą walki za nasz kraj.Dalsza część uroczystości odbyła się przy budynku szkoły. Pani Dyrektor Lidia Kiełboń - Bester przywitała wszystkich gości, następnie głos zabrał Wójt Gminy Pan Daniel Krawiec, który zwrócił uwagę na metaforyczny kształt obelisku przypominający słup graniczny wyłaniający się z bryły kamienia, symbolizując tym samym odradzającą się Polskę po 123 latach zaborów. Uwieńczeniem tego wyjątkowego Jubileuszu było uroczyste poświęcenie obelisku, przez ks. PrałataTadeusza Gramatykę. Wspomniał on też o bohaterskiej postawie patrona naszej szkoły Św. Brata Alberta.Odsłonięcia pomnika dokonał Wójt Gminy Przeworsk wraz z zaproszonymi gośćmi. W imieniu społeczności lokalnej Sołtys wsi Pan Antoni Żyła złożył kwiaty pod obeliskiem, który już zawsze będzie przypominała nam o stu latach Niepodległości. Ten uroczysty listopadowy dzień pokazuje, że wiatr historii przysypał czas, ale nigdy nie zdołał przysypać pamięci o bohaterskich czynach rodaków, dzięki którym my dziś możemy cieszyć się wolnością. Była to kolejna wspaniała lekcja historii, bo ,,Polska - Ojczyzna to Kraina, która się w sercu zaczyna"

Obelisk upamiętniający 100-lecie Odzyskania Niepodległości

 

GALERIA zdjęć - strona Urzędu Gminy Przeworsk



Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego ,, Tworzymy dla Niepodległej"

13 listopada odbyło się uroczyste wręczenie nagród Laureatom Konkursu Powiatowego ,, Tworzymy dla Niepodległej", którego dokonały: Pani Małgorzata Szpejankowska - Prezes Banku Spółdzielczego w Przeworsku oraz Pani Sabina Południak - Dyrektor Centrum Usług Wspólnych przy Gminie Przeworsk. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Bank Spółdzielczy w Przeworsku oraz Astra S.A. - producent artykułów szkolnych i artystycznych.
PROTOKÓŁ

ROZDANIE NAGRÓD

Wizyta w Gminnej Bibliotece

W związku ze świętem Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości 8 listopada klasa II została zaproszona na spotkanie do Gminnej Biblioteki Publicznej w Studzianie. Dzieci wzięły udział w zajęciach, podczas których wysłuchały legendy o powstaniu państwa polskiego. Ponadto ozdabiały babeczki barwami narodowymi oraz kolorowały patriotyczne obrazy. Serdecznie dziękujemy Pani Monice Pieniążek za zaproszenie do biblioteki i ciekawe zajęcia.

GALERIA zdjęć

Dzień Wszystkich Świętych – czas refleksji i zadumy

"Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat, płomień na wietrze kołysze wiatr..."

Uroczystość Wszystkich Świętych to czas wyjątkowy, czas pogłębionej duchowości, refleksji zadumy. Pamiętając o tych, którzy odeszli, uczniowie naszej szkoły udali się na pobliski cmentarz choleryczny, aby uporządkować znajdujący się tam grób. Najmłodszym została przybliżona historia tej zbiorowej mogiły. Wspólnie oddaliśmy się zadumie i modlitwie oraz zapaliliśmy światło pamięci.

GALERIA zdjęć

Spotkanie z folklorem

Polska muzyka ludowa jest niewątpliwie jednym z najbardziej wartościowych elementów naszej kultury i tradycji. Jej różnorodność, prostota i piękno od wieków zachwyca i stanowi źródło inspiracji dla kompozytorów czy mistrzów pióra. Spotkanie z tą żywą tradycją, obecną w muzyce i śpiewie, a także regionalnych strojach, które nosiły nasze prababcie i pradziadkowie to wspaniała i ciekawa lekcja historii. We wtorek 30 października naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście, którzy przybliżyli uczniom klas I-III szkoły podstawowej i przedszkolakom znaczenie folkloru. Pani Lucyna Skawina - instruktor tańca folklorystycznego i pan Ryszard Hanejko - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gaci, przybyli do nas z sąsiedniej gminy, aby przeprowadzić warsztaty folklorystyczne. Pani Lucyna ubrana w ludowy strój przeworski objaśniła, jak nazywają się poszczególne jego części. Dzieci uczyły się dawnych piosenek ludowych, a także różnych układów tanecznych, m.in. "Gąsiora". W trakcie trwania spotkania nie zabrakło również innych ludowych utworów, przy których doskonale bawiły się nie tylko dzieci…

GALERIA zdjęć

,,Światełko pamięci"

"Palą się znicze...przypominają, że ktoś odchodzi, inni zostają.
Pośród cmentarzy cichych uliczek jak wierna pamięć - palą się znicze..."


Już po raz kolejny włączyliśmy się w akcję zbierania zniczy na polskie cmentarze na Kresach. Zebrane znicze zapłoną na mogiłach polskich żołnierzy w obwodzie lwowskim. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przyłączyli się do akcji "Światełko pamięci".

Pasowanie Na Ucznia

26 X 2018r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. Świętego Brata Alberta w Studzianie złożyli uroczyste ślubowanie: Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię klasy i szkoły. Będę się uczyć, jak kochać Ojczyznę, jak dla Niej pracować, kiedy urosnę! Będę się starać być dobrym uczniem, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom! W tym roku do Pasowania na Ucznia przystąpiło 16-cioro dzieci. Uroczyste ślubowanie rozpoczęli częścią artystyczną, popisali się znajomością czterech zwrotek hymnu państwowego oraz wiedzą o bezpiecznej drodze do szkoły i zdrowym odżywianiu. Po części artystycznej nastąpiło długo oczekiwane ślubowanie i pasowanie, którego dokonała Pani Dyrektor - Lidia Kiełboń-Bester. Każdy pierwszak otrzymał dyplom oraz prezenty ufundowane przez rodziców, Radę Rodziców, wychowawczynię i szkołę. Na zakończenie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie i wszyscy udali się na poczęstunek. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy samych sukcesów i dużo miłych chwil spędzonych w szkole!

GALERIA zdjęć

Spotkanie z Panem Januszem Słysiem

24 października gościliśmy Pana Janusza Słysia, mieszkańca naszej wsi i nauczyciela historii w Dębowie. Pan Słyś z wykształcenia i z zamiłowania jest historykiem, który szczególnie upodobał dzieje swojej Małej Ojczyzny. To człowiek, który chce i potrafi dzielić się historią z innymi. Jest także autorem wspaniałych publikacji dotyczących m.in. Studziana i Dębowa. Pisaniem zajmował się od początku swojej pracy zawodowej i jak mówi, to jego hobby. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści o tym, jak powstawały jego książki. Dowiedzieli się że, była to nierzadko żmudna praca - autor musiał sięgnąć do wielu źródeł pisanych i podjąć rozmowy z mieszkańcami opisywanych miejscowości. Spotkanie z autorem było okazją do zadawania mu pytań związanych z książkami, zpracą pisarza czy nauczyciela. Pan Janusz Słyś jest autorem następujących publikacji: "Z dziejów wsi Dębów i Studzian", "Dzieje wsi Dębów i Studzian 1918-2010", "Dzieje wsi Rogi do 1939 roku", "Henryk Domino", "Kapliczki, krzyże, figury wtopione w krajobraz Gminy Gać", "Sebastian Poszywak. Mój pamiętnik z wojny światowej. Wiersze i opowiadania", "Białoboki, Mikulice, Ostrów i Wolica do 1945 roku", "Zarys historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębowie 1909-2009". W najbliższej przyszłości ma zamiar wydać następną publikację poświęconą ludziom, którzy żyli w naszych okolicach. Powstanie wielki indeks nazwisk. Wszystkie swoje książki Pan Janusz Słyś przekazał naszej szkolnej bibliotece, za co serdecznie dziękujemy!

Dzień Papieski w Szkole Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Studzianie

Był owocem zrodzonym na polskiej ziemi, którym karmił się cały świat- to słowa zaczerpnięte z księgi kondolencyjnej Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie wystawionej po odejściu do Domu Ojca, Św. Jana Pawła II - już za życia nazywanego Wielkim.
W niedzielę, 14 października, obchodziliśmy 18. Dzień Papieski pod hasłem: Jan Paweł II - Promieniowanie Ojcostwa; we wtorek, 16 października, przypadła okrągła, 40. rocznica wyboru kard. Karola Józefa Wojtyły na stolicę Św. Piotra, a w poniedziałek, 22 października 40. rocznica uroczystej inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II oraz liturgiczne wspomnienie w Kościele katolickim Św. Karola Wojtyły.
Dlatego 19 października 2018 roku podczas wspólnego spotkania-apelu przybliżyliśmy życie i niezwykły pontyfikat największego z Polaków, który zmienił nie tylko oblicze papiestwa, ale również wpłynął na historię Polski i całego świata. Mieliśmy okazję obejrzeć prezentację multimedialną z podkładami archiwalnymi i muzycznymi. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy jedną z ulubionych pieśni Św. Jana Pawła II - Barkę, która kończyła się następującymi słowami:

Pan kiedyś stanął na Wisłą,
Szukał kogoś, kto odda Mu wszystko,
By łowić serca Słów Bożych prawdą.
O Panie, Ty na Niego spojrzałeś,
Twoje usta Jego wyrzekły imię.
Swoją barkę pozostawił na brzegu,
Razem z Tobą nowy zaczął swój łów.

GALERIA zdjęć

Przyrodnicza wycieczka klasy II

W ubiegłym tygodniu klasa II odbyła przyrodniczą wycieczkę po najbliższej okolicy, której celem było rozpoznawanie i nazywanie napotkanych drzew. Dzieci, na podstawie karty obserwacji, wykonały opis wybranego drzewa oraz wykonały jego rysunek. W dokonaniu prawidłowych wyborów określających cechy drzewa, pomogło nam m.in. przekalkowywanie jego liści i kory.

GALERIA zdjęć

,,Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają je im rozwinąć"
Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Studzianie

12 października w Szkole Podstawowej w Studzianie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. We wspólnym gronie spotkali się pracownicy szkoły oraz zaproszeni znamienici goście, wśród których znaleźli się: Wójt Gminy Przeworsk Pan Daniel Krawiec, Prezes Banku Spółdzielczego w Przeworsku Pani Małgorzata Szpejankowska, nauczyciele emeryci oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny w postaci wesołych scenek z życia szkoły, były też życzenia oraz piosenki. W słowach skierowanych do pedagogów i pracowników oświaty Wójt Gminy Pan Daniel Krawiec, wyraził szczere uznanie oraz wdzięczność za wysiłek i poświęcenie w realizowaniu trudnego, ale pięknego powołania, jakim jest kształcenie dzieci i młodzieży, podkreślając, jak wielką wartością jest edukacja.

GALERIA zdjęć

,,Zbiórka żwywności dla Towarzystwa pomocy im. Św. Brata Alberta"

"Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole,
z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny"

Myśl Patrona naszej szkoły przyświecała zbiórce żywności dla podopiecznych Towarzystwa im. Św. Brata Alberta w Przemyślu. O tym jak otwierały się ludzkie serca, świadczą zebrane dary, a było ich naprawdę wiele. Jeszcze raz DZIĘKUJEMY wszystkim darczyńcom, którzy przyłączyli się do zbiórki płodów rolnych, domowych przetworów i innych artykułów spożywczych. Jest to ogromne świadectwo dobroci i solidarności z potrzebującymi.

,,Po polsku o historii"

W setną rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie naszej szkoły napisali VI Dyktando Niepodległościowe ,,Po polsku o historii". Jest to projekt zorganizowany przez Fundację ,,Zawsze Warto", w którym wzięły udział dzieci z sześciu województw. Inicjatywa ta łączy utrwalenie znajomości zasad ortografii ojczystego języka z poznawaniem współczesnej historii Polski (1918-2018). W tegorocznych tekstach pojawiły się postacie Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego oraz opis obchodów Narodowego Dnia Nieodległości na przestrzeni stu lat. Udział w projekcie był okazją do refleksji nad historią Polski oraz umożliwił sprawdzenie sił w niełatwej potyczce ortograficznej, jaką okazał się tekst dyktanda. ,,Wiekopomne zasługi bohaterskich żołnierzy: piłsudczyków i hallerczyków w dziele przywracania wolności Rzeczypospolitej…"

POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY POD PATRONATEM FIRMY ASTRA

Szkoła Podstawowa w Studzianie jest organizatorem powiatowego konkursu plastycznego
"TWORZYMY DLA NIEPODLEGŁEJ".
Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu przeworskiego do udziału w konkursie.

REGULAMIN KONKURSU


Kreatywne warsztaty plastyczne z "ASTRĄ"

3 października 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Studzianie odbyły się bezpłatne warsztaty plastyczne dla nauczycieli nauczania zintegrowanego i świetlicy: ,,Astra inspiruje, czyli jak pokolorować świat dziecka?'' Wzięli w nich udział pedagodzy z powiatu przeworskiego. W ramach szkolenia uczestnicy zostali szczegółowo zapoznani z technikami plastycznymi takimi jak rysunek, malarstwo oraz modelowanie przestrzenne. Prowadzący krok po kroku zaprezentował, jak wykonać inspirujące ćwiczenia, które można wykorzystać w pracy z dziećmi. Podczas spotkania pedagodzy mieli możliwość wypróbowania wybranych produktów plastycznych firmy Astra. Każdy uczestnik otrzymał Certyfikat Ukończenia Szkolenia oraz upominek. Dzięki warsztatom nauczyciele poszerzyli wiedzę w zakresie sztuk plastycznych, podnieśli kwalifikacje zawodowe i prestiż placówek, w których pracują, pozyskali także informacje, jak pozytywnie wpływać na rozwój artystyczny dzieci. W wykonanych pracach widać było wielki talent, który ujawnił się dzięki kreatywnym pomysłom prowadzącego zajęcia. Były to pierwsze, ale mamy nadzieję nie ostatnie, zajęcia z Astrą w naszej szkole.

"NA TROPIE WIEDZY"

Zadanie publiczne "Na tropie wiedzy" współfinansowane jest ze środków Województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. Realizowane jest przez Parafię Rzymskokatolicką w Rozborzu (Lider zadania) oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej. Jest to zadanie publiczne, którego głównym celem jest wsparcie edukacyjne, rzeczowe dzieci i młodzieży prezentującej wysoki poziom intelektualny i osiągającej bardzo wysokie wyniki w nauce. Powyższe zadanie skierowane jest do 60 dzieci na terenie Gmin: Przeworsk, Laszki i Wielkie Oczy położonych w powiatach: przeworskim, jarosławskim i lubaczowskim. Dzieci wezmą udział w 4 warsztatach edukacyjnych (po 2 godziny) dla 4 grup zorganizowanych w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno - Ekonomicznej w Jarosławiu. Uczestnicy zadania zostaną wyposażeni w umiejętności interpersonalne pomocne w nawiązywaniu satysfakcjonujących relacji rówieśniczych, poszerzą zakres wiedzy w obszarze przedmiotów ścisłych, pobudzą wewnętrzną motywację do wysiłku intelektualnego i wytężonej pracy. Powyższe działania wskażą dzieciom nowe inspiracje, perspektywy na przyszłość, rozbudzą ich pasje, pozwolą odkryć własny potencjał i nauczą ich podejmowania nowych, nietuzinkowych decyzji.


Promujemy zdrowy styl życia - Rajd Pieszy szlakiem Dawnej Twierdzy Przemyśl

20 września 2018r. uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w X Rajdzie szlakiem Dawnej Twierdzy Przemyśl zorganizowanym przez Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia w Jarosławiu. Jego celem było zachęcenie do turystyki pieszej, wdrażanie do aktywności na świeżym powietrzu, poznanie historii naszego regionu a także integracja szkół promujących zdrowie. Po przybyciu do Fortu Werner uczniowie uczestniczyli w zajęciach rekreacyjnych i sportowych. Następnie zwiedzili fort i wysłuchali wykładu przewodnika. Po wspólnym posiłku dzieci śpiewały patriotyczne piosenki i wzięły udział w konkursie przygotowanym przez rejonowego koordynatora Szkół Promujących Zdrowie. Do stacji Żurawica dojechaliśmy pociągiem, dzięki czemu uczniowie mogli poznać tajniki pracy konduktora, który podczas podróży pomaga pasażerom wsiadającym i wysiadającym ze składu. W trakcie przejazdu czuwa nad bezpieczeństwem i komfortem podróżnych. Ponadto odpowiada za bezpieczeństwo, informację i koordynację prac całego zespołu. Do jego obowiązków należy również prowadzenie dokumentacji podczas przejazdu pociągu. Jednym z głównym zadań konduktora, o czym się przekonaliśmy, jest kontrola biletów. Biorąc udział w rajdzie, promowaliśmy zdrowy styl życia, uczestniczyliśmy w lekcji historii, poznaliśmy nowych kolegów a także zrealizowaliśmy jeden z elementów doradztwa zawodowego.

SPOTKANIE Z DORADCĄ ZAWODOWYM

21 września 2018 roku doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Przeworsku przeprowadził zajęcia z uczniami klas IV - VI. Podczas spotkania dzieci dokonywały analizy swoich zainteresowań i preferencji zawodowych. Wiedza o sobie to pierwszy i podstawowy element, dzięki któremu uczniowie mogą we właściwy sposób zaplanować dalszą ścieżkę edukacyjną. Każdy człowiek w pewnym okresie swojego życia staje przed wyborem dalszej drogi. Aby kariera zawodowa i nasze decyzje były ciągiem satysfakcjonujących zdarzeń, należy ją dokładnie zaplanować. Jedni mają dokładnie sprecyzowane zainteresowania i wiedzą, jaką zawodową drogą będą podążać. Dla innych ważne jest, aby odkryć w sobie drzemiący potencjał, aby dokładnie oszacować, co i jak w życiu robić.

Uczymy się kodowania z fundacją Orange, realizując ścieżkę ,,Dziennikarze przyszłości"

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2018/2019r. klasy V i VI biorą udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym SuperKoderzy Fundacji Orange, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. W czasie trwania projektu dzieci uczą się podstaw robotyki i poznają świat nowych technologii na lekcjach języka polskiego. Dzięki temu rozwijają kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole. Nowocześni młodzi dziennikarze tworzą interaktywne reportaże: zbierają materiał dźwiękowy, montują go i programują animacje. Kurs łączy elementy nauki programowania, edukacji medialnej i językowej. Być może w młodych programistach rozbudzą się przyszłe zainteresowania zawodowe. Programista to przecież zawód przyszłości!

BEZPIECZNA DROGA DO… I ZE SZKOŁY

14 września 2018 roku uczniowie klas IV-VI wzięli udział w spotkaniu z pracownikami Powiatowej Komendy Policji, podczas którego przypomniano, jak bezpiecznie należy zachowywać się na chodniku i ulicy. Zaproszeni goście w sposób profesjonalny objaśnili znaczenie znaków drogowych, które dotyczą każdego pieszego. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, w jakim momencie należy przechodzić przez ulicę i jak wyglądają miejsca do tego wyznaczone. Wszyscy uczestnicy słuchali z zaciekawieniem, a także sami zadawali szczegółowe pytania, co świadczyło o ich dużym zainteresowaniu tematem. Takie spotkania odbywają się w naszej szkole od wielu lat i przynoszą dobre efekty. Liczymy, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w praktyce.

Narodowe czytanie ,,Przedwiośnia" S. Żeromskiego

O tym, że książka może być prawdziwym przyjacielem wiedzą uczniowie Szkoły Podstawowej w Studzianie, którzy biorą udział w wielu akcjach mających na celu propagowanie czytelnictwa. Jedna z nich miała miejsce 07.09.2018r. i zorganizowana została w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2018, objętej patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w wybrane fragmenty ,,Przedwiosnia" S. Żeromskiego, które czytali: przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji w Przeworsku, Pani Katarzyna Rudnicka - kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Przeworsku , Pani Monika Pieniążek - pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Studzianie, Pani Lidia Kiełboń - Bester - dyrektor szkoły oraz nauczyciele: Pani Joanna Grocholska, Pan Krzysztof Pelc i uczniowie: Wiktoria Żołyniak i Dominik Machoś. Spotkania czytelnicze utwierdzają nas w przekonaniu, jak ważne jest w dzisiejszych czasach wychowanie młodych czytelników, by w przyszłości wyrośli na wrażliwych, kulturalnych i mądrych ludzi.

GALERIA zdjęć

,,Niebieskie motyle - kompleksowo naprzeciw potrzebom dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera"

 

7 września 2018r. w ramach projektu "Niebieskie motyle" realizowanego przez Gminę Przeworsk odbyły się warsztaty dla nauczycieli prowadzone przez terapeutę z Centrum Szkoleniowo-Terapeutycznego Self. Warsztaty miały na celu pogłębienie wiedzy na temat metod i technik pracy z uczniami z autyzmem i zespołem Aspergera, a także pokazanie narzędzi umożliwiających prowadzenie skutecznej terapii i edukacji.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

,,Witaj nam, szkoło radosna, grająca dzwonkiem co rano!
Dzień dobry, szkoło wesoła.
Lesie i łąko - dobranoc".

Nowy rok szkolny 2018/2019 rozpoczęliśmy jak zawsze uroczystą Mszą Świętą, po której udaliśmy się do budynku szkoły, aby oficjalnie pożegnać wakacje. Pani Dyrektor - Lidia Kiełboń - Bester serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych: uczniów, a także rodziców i nauczycieli.

DRODZY UCZNIOWIE, niech ten pierwszy dzień nowego roku szkolnego będzie zapowiedzią wytrwałości do pracy. Życzymy wszystkim optymizmu, zapału, systematyczności i wielu sukcesów na miarę własnych możliwości.

GALERIA zdjęć
Data dodania: 2019-07-15 14:10:49
Data edycji: 2020-08-16 23:16:10
Ilość wyświetleń: 2805

Konkursy

Zapraszamy do udziału w szkolnych konkursach!
Więcej informacji

Archiwum aktualności 2010-2018

Wejdź i zapoznaj się z archiwum aktualności naszej szkoły.
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy!
Więcej informacji
Bądź z nami
ePUAP: /SPStudzian/SkrytkaESP
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej