Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Tłusty Czwartek w naszej szkole

Tłusty Czwartek w naszej szkole

Tłusty Czwartek to nie Ostatki, chociaż bardzo często są ze sobą mylone. Dzieli te wydarzenia różnica kilkudniowa i oba mają ruchome daty, czyli co roku mogą wypadać w inne dni. Jest to zależne od tego, kiedy wypadną Święta Wielkanocne i kiedy zacznie się post przed nimi. Najpierw jest Tłusty Czwartek - w kalendarzu chrześcijańskich katolików to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, który jest oczekiwaniem na Wielkanoc. Zgodnie
z tradycją, w Polsce i w katolickiej części Niemiec, dozwolone jest objadanie się pączkami i faworkami, zwanymi również chrustami. Tego dnia przed cukierniami ustawiają się długie kolejki, a pączki znikają z półek sklepów i cukierni w zawrotnym tempie. Po Tłustym Czwartku, we wtorek przed Środą Popielcową, wypadają Ostatki, czyli ostatni dzień karnawału. Ostatki – zwane są również Śledzikiem lub Mięsopustem. Skąd te dziwne nazwy? Mięsopust jest staropolską nazwą, oznacza pożegnanie się z jedzeniem mięsa na czas wielkiego postu, czyli „mięsa opust, mięsa opuszczanie”. To pożegnanie z mięsem dawniej było niezwykle huczne i swawolne. Nazwa Śledzik na zabawę kończącą karnawał pochodzi z Litwy. Tam niegdyś, we wtorek zapustny, młodzież ze wsi zbierała się, by wesoło zakończyć karnawał. Pod koniec zabawy na stoły stawiano podkurek, to jest posiłek składający się z jaj, mleka i śledzi, których było najwięcej. Natomiast zapustny wtorek w Wielkopolsce, na Kujawach, w Łęczyckiem i Sieradzkiem zwany był Podkoziołkiem. Tam na wsiach organizowano zabawy, a brały w nich udział w większości dziewczęta, które podczas mijającego karnawału nie wyszły za mąż. Przed ich chatami zatrzymywali się kawalerowie obwożący po wsi koziołka - kukłę z koźlimi rogami, przymocowaną do koła (lub pięknie przystrojone drzewko) i zapraszali panny na tańce. W tym dniu panny i kawalerowie spotykali się na tańcach w karczmach. Podczas zabawy panny składały pieniężne datki podkoziołkowi – figurce wyobrażającej popiersie kozła albo jego głowę. W niektórych regionach miejsce koziołka zajmowała wystrugana z ziemniaka lub brukwi figurka chłopca.
I tak Ostatki oddzielały okres beztroskiej zabawy od czasu wielkopostnej zadumy.
Dzisiaj, kiedy stare tradycje zmieniły swoje oblicze, warto pamiętać o ich pochodzeniu, zajadając się pysznymi pączkami upieczonymi samodzielnie.

W bieżącym roku  uczniowie klasy I-III oraz dzieci z przedszkola wraz z nauczycielami hucznie świętowali Tłusty Czwartek. Była to również okazja do zakończenia karnawału. Uczniowie klasy II przyszli przebrani w kolorowe, kreatywne stroje. Tańczyli w rytm karnawałowej muzyki i brali udział w licznych konkursach, między innymi  na maski karnawałowe tworząc je kreatywnie z brokatowych świecidełek. Podczas zabawy dzieci  również  zajadały się pączkami.  Za ufundowanie tych pysznych pączków serdecznie DZIĘKUJEMY RADZIE RODZICÓW!

Data dodania: 2021-02-14 22:40:23
Data edycji: 2021-02-17 22:48:08
Ilość wyświetleń: 1101

Konkursy

Zapraszamy do udziału w szkolnych konkursach!
Więcej informacji

Archiwum aktualności 2010-2018

Wejdź i zapoznaj się z archiwum aktualności naszej szkoły.
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy!
Więcej informacji
Bądź z nami
ePUAP: /SPStudzian/SkrytkaESP
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej