2014/2015
Problem priorytetowy: 80% uczniów i 62% rodziców wyraziło oczekiwania na zwiększenie liczby edukacyjnych wycieczek - zapotrzebowanie na integracyjne wycieczki uczniów
z rodzicami
Kryterium sukcesu: 92% uczniów i 100% rodziców wyraziło zadowolenie
z zorganizowanych wycieczek w ubiegłym roku szkolnym
Plan działań „STAWIAMY NA KRAJOZNAWSTWO I TURYSTYKĘ”
Piknik Zdrowia w Radawie
18 czerwca 2015r. uczniowie klasy II i III SP byli na Pikniku Zdrowia w Radawie zorganizowanym przez Agencję Rynku Rolnego. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji oraz konkurencji, w których mogły się zmierzyć z uczniami innych szkół ( około 20). Po pięknym powitaniu uczniowie obejrzeli sztukę teatralna pt. ,, Czerwony Kapturek". Później zaczął się czas intensywnych rywalizacji i konkursów, między innymi konkurs na: najpiękniejsze przebranie owocowo-warzywne, rozróżnianie kasz oraz ziół, rzeźbę owocowo-warzywną, piosenkę o tematyce zdrowotnej, najszybsze zjedzenie jabłka zawieszonego na sznurku oraz bardzo dużo rywalizacji sportowych np. przeciąganie liny, minipiłki nożnej, gra w ,,Dwa ognie", najdłuższe kręcenie kółkiem hula-hop i wiele, wiele innych. Każdy chętny uczeń miał możliwość brania udziału przynajmniej w jednym konkursie. Na zwycięzców czekały ciekawe nagrody. Największym naszym osiągnięciem zbiorowym było zdobycie III miejsca w konkursie na rzeźbę owocowo-warzywną, którą zatytułowaliśmy: ,, Pani jeżowa z jeżątkami". Dla klas młodszych autorzy pracy (Bester Krystian, Zubek, Jarosz Julia, Gabriela Zubek, Małgorzata Czerwonka i Kinga Motyka)wywalczyli wielkoplanszową grę. Wszystkim nagrodzonym i zadowolonym Gratulujemy! W czasie trwania pikniku dzieci mogły ugasić pragnienie pysznym sokiem jabłkowym oraz zjeść gorący posiłek (bigos, zupa gulaszowa, sałatka warzywna) przygotowanym przez Zespół Szkół Spożywczych w Jarosławiu. Po dniu pełnym wrażeń i emocji zadowoleni uczniowie wrócili do domów.
Wycieczka klas gimnazjalnych
12.06. 2015r. bardzo wczesnym rankiem wyjechaliśmy na naszą wyprawę. Pierwszym etapem zwiedzania było Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau. Tereny byłego obozu odwiedzają setki tysięcy ludzi z całego świata. Jest to miejsce szczególnie istotne dla młodych ludzi, których wiedza i wrażliwość zaczynają się kształtować. Uczniom przybliżona została tematyka holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej. Z ogromnym wzruszeniem słuchaliśmy opowieści przewodników - z jednej strony o wymiarze ludzkiego okrucieństwa, a drugiej - o ludziach umierających w nieludzkich warunkach bez prawa do godności. Przerażającym zostaje fakt, że "ludzie ludziom zgotowali ten los" Kolejny etap zwiedzania to Park Miniatur w Inwałdzie. Była to prawdziwa podróż dookoła świata, gdyż mogliśmy podziwiać aż 60 doskonale odwzorcowanych cudów architektonicznych. Zapoznaliśmy się także ze znanymi nam i nieznanymi ciekawostkami, które dotyczyły poszczególnych budowli. Po zakończonym zwiedzaniu mogliśmy skorzystać z atrakcji znajdującego się tam lunaparku, by potem udać się do Warowni. Tam z kolei cofnęliśmy się do czasów średniowiecza, gdzie mogliśmy podziwiać zamek, zbrojownię, czy salę tortur. Upał doskwierał ogromny, ale przed nami ostatni etap zwiedzania - to druga, co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce i jedyna w kraju elektrownia podziemna mieszcząca się Międzybrodziu Bialskim w obrębie kaskady rzeki Soły. Mimo zmęczenia po całym dniu zwiedzania udaliśmy się podziemnym tunelem we wnętrzu góry, by zgłębić tajniki produkcji energii. Wycieczka nasza - to niezapomniana podróż w głąb historii, architektury i techniki. Zmęczeni, ale zadowoleni wracaliśmy do domów.
W krainie plastyki i rękodzieła
Wolontariusze Citi Handlowy, w ramach X edycji Światowego Dnia Citi dla Społeczności, zorganizowali dla naszej szkoły na Dzień Dziecka wycieczkę do "Kresowej Osady" w Baszni Dolnej. Tam nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych: garncarskich (widzieli garncarskie koło i uczyli się wylepiać różnego rodzaju wyroby z gliny), ceramicznych (malowały na szkle) i kulinarnych (wysłuchały opowieści "Od ziarenka do bochenka" i piekły pierniczki). Oprócz tego czekały na nich inne atrakcje - kucyki w mini-zoo, wielki plac zabaw i pierogi oraz na deser - pyszne lody. Dzieciom w ich święto towarzyszyli rodzice. Po wycieczce w szkole dla chętnych uczniów zostały przeprowadzone podobne warsztaty: z wykonywania kwiatów z bibuły, wyrobów z masy solnej i glinki oraz zajęcia malarsko-plastyczne. Kulminacją akcji było wręczenie nagród w szkolnym konkursie plastycznym "Bezpieczne wakacje" i zorganizowanie wystawy prac.
Serdecznie dziękujemy Wolontariuszom City Handlowego i Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy za materiały plastyczne i wspaniałą wycieczką, która na długo pozostanie nam w pamięci!
Wycieczka uczniów i rodziców Szkoły Podstawowej w Góry Świętokrzyskie
Dnia 8 maja 2015 roku klasy III, IV, V i VI wraz z rodzicami udali się na szkolną wycieczkę. Pierwszym punktem podróży było zwiedzanie jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju - JASKINI RAJ w Chęcinach koło Kielc. Zachwyca ona bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu (ponad 200 szt./m2!). Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne (występują tu skały starsze od dinozaurów!). Wielką rzadkością są tzw. pizoidy, czyli luźne nacieki w kształcie kulek, zwane "perłami jaskiniowymi". Zdjęcia jaskini pochodzą ze strony internetowej jaskini, ponieważ regulamin zwiedzania zabrania filmowania i fotografowania - w jaskini przebywają nietoperze oraz rzadki i chroniony gatunek pająka. Nieco zmarznięci, ponieważ w jaskini panuje stała temperatura 8-10°C oraz wilgotność powyżej 95% udaliśmy się do Chęcin, by zwiedzić ruiny Zamku Królewskiego. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1306 roku, a jego historia jest bardzo burzliwa: np. zdeponowany był tu skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej, było więzionych wielu Krzyżaków po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem 1410 roku, mieszkała - do czasu pożaru - Królowa Bona, został splądrowany przez Szwedów, koło zamku przejeżdżał ostatni Król Polski - Stanisław August Poniatowski (wtedy to po raz ostatni odezwały się działa zamkowe), w wyniku austriackiego ostrzału w czasach I wojny światowej mury zamku zostały poważnie uszkodzone i mimo różnych prac konserwatorskich nie udało się uchronić ich przed niszczeniem. Ostatnim punktem podróży było wejście na Łysą Górę, czyli Święty Krzyż. Podczas wejścia mijaliśmy przekaźnik radiowo-telewizyjny o wysokości 157 m, którego sygnał pokrywa całe województwo świętokrzyskie i spore fragmenty województw ościennych, czyli blisko 2,5 miliona osób. Odbiór stacji radiowych i telewizyjnych jest możliwy w promieniu ok. 150 km lub większym. Jest to jeden z najlepszych, pod względem powierzchni pokrycia sygnałem, obiektów nadawczych w Polsce i Europie Środkowej.
Po wejściu na Święty Krzyż mieliśmy okazję zwiedzania Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Prezentowana tam wystawa jest spektaklem światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedialne urządzenia, dioramy, zdjęcia, modele.
Na zakończenie nawiedziliśmy Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Fundację Klasztoru legenda przypisuje Bolesławowi Chrobremu w 1006 roku, jednak współcześni historycy czas założenia opactwa przesuwają na początek XII wieku i twierdzą, że fundatorem był Bolesław Krzywousty. Legenda głosi, że za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w zwyczaju, przed daleką podróżą poprosił ojca - Stefana, króla Węgier - o błogosławieństwo. Król na pożegnanie zawiesił na szyi syna oprawione w złoto relikwie Krzyża Świętego. Jednak relikwiarz, przywiózł najprawdopodobniej do Krakowa król Węgier Stefan V w 1270 roku. Relikwiarz pozostał w Krakowie, skąd w latach 1306-1308 został przekazany benedyktynom łysogórskim przez Władysława Łokietka. Od tego momentu rozpoczyna się w Polsce kult Drzewa Krzyża Świętego. Wysunął on klasztor świętokrzyski na pierwsze miejsce wśród klasztorów polskich. Schodząc ze Świętego Krzyża mogliśmy jeszcze podziwiać największe Gołoborze (obszary bezleśne, gołe od boru zbudowane z bloków kambryjskiego piaskowca kwarcytowego powstałych ponad 500 mln lat temu) w Górach Świętokrzyskich, które znajduje się na północnym zboczu góry.Na zakończenie naszej wyprawy, zmęczeni ale pełni wrażeń całkowicie zgadzamy się z przysłowiem: "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie!". Bo Góry Świętokrzyskie są przepiękne, przebogate i przeciekawe!
Niecodzienna wycieczka do Wiertni w Studzianie
Cała Polska mówi o gazie łupkowym, który ma być przyszłością dla naszej energetyki, tymczasem okazuje się, że złoża gazu znajdują się między innymi w naszej miejscowości - Studzianie. Chcąc poznać proces odwiertu, postanowiliśmy udać się na miejsce. W pieszej wycieczce, która odbyła się 10 marca 2015 roku uczestniczyli uczniowie klas I i II gimnazjum pod opieką Pani Dyrektor i nauczycieli. Pokonując polne ścieżki, podziwialiśmy piękno otaczającej przyrody. Po dotarciu na miejsce, gdzie czekał na nas Sołtys wsi - Pan Antoni Żyła, udaliśmy się do biura kierownika Wiertni. Tam w niezwykłym skupieniu wsłuchiwaliśmy się w wykład na temat procesu wydobywania gazu. Dziękujemy pracownikom PGNiG i Sołtysowi wsi - Panu Antoniemu Żyle, którzy umożliwili nam tę niecodzienną wycieczkę.
Wycieczka do Jarosławia
Dnia 11.02.2015r. klasa III SP była na wycieczce w pobliskim Jarosławiu. Pierwszym punktem odwiedzin była Multimedialna Publiczna Biblioteka im. Aleksandra Fredry. Takiej biblioteki jeszcze nikt z uczniów nie widział. Zajmuje parter pięknego przeszklonego budynku. Wewnętrzne ściany zdobią rysunki, będące scenami z jarosławskich legend oraz piękne lampy ze szkła w kolorze bursztynu. Cała biblioteka podzielona jest na części: czytelnię, wypożyczalnię dla dzieci, wypożyczalnię dla dorosłych, miejsce dla osób niewidomych lub niedowidzących wyposażone w specjalne urządzenie, które potrafi skanować tekst i go odczytywać, małą salę kinową (tam uczniowie obejrzeli film 3D ,, Kraina lodu") oraz miejsce zabaw i zajęć dla dzieci z cieszącym się dużym powodzeniem xboksem. Potem udaliśmy się do Akademii Słodkości w pobliskim Zakładzie Cukierniczym Mondelez- Polska S.A. LU. Najpierw dzieci poznały historię zakładu oraz kolejne etapy powstawania ciastek, by później przystąpić do bardzo oczekiwanego moment-samodzielnego przygotowywania , zdobienia i pieczenia ciastek. Zanim ciastka się upiekły Pani prowadząca warsztaty przeprowadziła konkurs wiedzy o składnikach cukierniczych wyrobów, za które uczniowie otrzymali słodkie nagrody. Po wypiekach można było oddać się degustacji produktów tego zakładu, nawet tych, które nie są dostępne na polskim rynku, ale są rozkoszą dla holenderskich, francuskich i australijskich podniebień. Wycieczka sprawiła wszystkim uczestnikom dużo radości, tym bardziej, że odbyła się w pochmurny, smętny dzień.
Wycieczka do Rzeszowa
Dnia 30 stycznia uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Rzeszowa. Pierwszym punktem atrakcji było zwiedzanie Muzeum Energetyki, gdzie obejrzeliśmy unikatowe eksponaty z początków ubiegłego wieku. Były wśród nich liczniki Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, zegary ze starej elektrowni czy miliamperomierz z 1935 r., a także telefon produkcji radzieckiej oraz jeden z pierwszych polskich komputerów - Meritum wyprodukowany w 1985 r. Naszym przewodnikiem po świecie elektryki była Pan Paweł Pasterz - jeden z gospodarzy "Radiolatorium" programu emitowanego na antenie Radia Rzeszów. Pan Paweł pokazywał nam eksperymenty i wyjaśniał skomplikowane procesy fizyczne. Nasze zwiedzanie było interaktywną zabawą, która pokazała nam, że nauki ścisłe nie są takie straszne jak je malują. Młodzież uczestniczyła w różnego rodzaju eksperymentach, które zadziwiły nie tylko uczniów, ale i opiekunów wycieczki. Wizyta w muzeum była więc okazją do dobrej zabawy i edukacji. Następnym etapem wycieczki był seans w kinie Helios, poprzedzony zwiedzaniem projektowni. Dzień był pełen wrażeń, zmęczeni, ale zadowoleni wracaliśmy do domu. Tak zakończyliśmy połowę roku szkolnego. Przed nami ferie, a potem wracamy do intensywnej pracy.
Wycieczka do Nadleśnictwa Jarosław
Korzystając z ładnej, jesiennej pogody uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią Lidią Kiełboń Bester oraz Panią Moniką Pieniążek, mamą Weroniki 16 października 2014r. pojechali na wycieczkę do Nadleśnictwa Jarosław z siedzibą w Koniaczowie. W czasie wycieczki dzieci uczestniczyły w zajęciach w Leśnej Izbie Edukacyjnej, na których poznały wiadomości o życiu roślin i zwierząt leśnych oraz dowiedziały się na czym polega praca leśnika. Z zainteresowaniem oglądały również makietę przedstawiającą sylwety kwiatów i rozpoznawały ich nazwy. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowiadania Pani leśnik i sami również popisywali się wspaniałymi wiadomościami o przyrodzie. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zgromadzone w Leśnej Izbie eksponaty. Prawdziwą atrakcją dla wycieczkowiczów były zaprezentowane na wystawie wypchane zwierzęta leśne i ich skóry. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w przeprowadzonych zajęciach. Nie zabrakło po nich pytań dotyczących życia w lesie oraz pobytu w nadleśnictwie. Następnym etapem wycieczki było przejście ścieżką dydaktyczną, na której uczestnicy nauczyli się rozpoznawania pospolitych drzew iglastych. Bardzo chętnie układali puzzle edukacyjne poznając korę i nazwy różnych gatunków drzew. Spotkanie z przyrodą połączone było z dbałością o własne zdrowie i wspaniałą zabawą. Naukę o lesie urozmaiciły skoki na skakankach i zabawy z piłką. Ta wycieczka była bardzo udana. Wszyscy zadowoleni, z nowymi wiadomościami i prezentami wrócili do Studziana.
"Pieszo po ziemi przemyskiej"
6 października 2014 roku uczniowie klas IV i V wraz z wychowawcami uczestniczyli w VII Rajdzie Twierdzy Przemyśl organizowanym przez Szkoły Promujące Zdrowie z Rejonu Jarosławskiego, do którego należy nasza szkoła. Po pieszej wędrówce przez bezdroża uczniowie wzięli udział w ciekawej lekcji historii w Forcie XII Werner w Żurawicy. Oglądając pomieszczenia i eksponaty, słuchali ciekawych opowieści dotyczących funkcjonowania fortu oraz losów tego obiektu. Uzupełnieniem imprezy były gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz udział w Konkursie Piosenki Rajdowej, w którym nasi uczniowie nie mieli sobie równych i zajęli I miejsce. Przed trudami drogi powrotnej posililiśmy się pieczoną kiełbaską i herbatką. Zmęczeni wędrówką, ale z uśmiechem na twarzach wracaliśmy do Studziana.
Integracyjna wycieczka do magicznej krainy - Roztocze
04 października 2014 roku w godzinach porannych uczniowie klasy I gimnazjum wraz z Rodzicami i wychowawcą wyruszyli do pięknej krainy leżącej we wschodniej Polsce. Roztocze to miejsce, gdzie historia wielu narodów i kultur krzyżuje się z nieskazitelną naturą. Tutaj każdy mógł znaleźć coś dla siebie: cisza, spokój i miejsce do refleksji. Zachwycał nas każdy zakątek. Prawdziwy balsam dla duszy i ciała stanowił unikatowy niebieski szlak szumów, który oddziaływał nie tylko na zmysł wzroku, ale też i słuchu. Odbyliśmy długi spacer wzdłuż rzeki Tanew, ale czymże jest zmęczenie w konfrontacji z otaczającymi nasz malowniczymi widokami. Atrakcji było tak wiele, że dzień okazał się zdecydowanie za krótki. Udało się nam zwiedzić zespół klasztorny, bazylikę, Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, ptaszarnię i kapliczkę na wodzie. Chwile refleksji przeżyliśmy też modląc się przy kapliczce świętego Rocha, wokół której krąży wiele legend. Podobno przejście kilka razy stromymi schodami dookoła kapliczki może uzdrowić z chorób a także przynieść szczęście. Spacerując po Krasnobrodzie nie sposób zapomnieć o punkcie widokowym i zalewie. Byliśmy zachwyceni malowniczym widokiem i żal było opuszczać drewniane molo. Na piaszczystej plaży zostawiliśmy ulotny ślad. Patykami na pisaku zapisaliśmy nazwę naszej miejscowości - Studzian. Nie zabrakło też pieczonej kiełbasy, frytek i gofrów. Plan wycieczki zrealizowaliśmy w stu procentach. Już dziś Rodzice planują kolejny wyjazd, mamy nadzieję, że równie udany. Nasza wycieczka z pewnością nie byłaby tak atrakcyjna, gdyby nie ciekawostki naszego przewodnika - Pana Janusza Słysia, któremu składamy serdeczne podziękowania. My uczniowie klasy I gimnazjum łamiemy stereotypy i przekonujemy, że wycieczka z Rodzicami to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i integrację.
"Cudze chwalicie, swego nie znacie"
W ciepły wrześniowy dzień klasa III wraz z wychowawczynią Panią Urszulą Gorzkiewicz odwiedziła pobliską miejscowość - Markową, by tam poznać "Krainę na słupach", bo tak nazywany jest Skansen - Muzeum tej wsi. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia chaty biedaka, kmiecia, stodoły, młyna-wiatraka, obory, stajni oraz kuźni. W budynkach znajdowały się nad podziw bogate i ciekawe zbiory strojów ludowych z terenu Markowej, przedmioty codziennego użytku, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, w tym m. in. maszyna tkacka, na której kobiety wykonywały płótno oraz kierat, który był napędem maszyn wykorzystywanych w ówczesnych gospodarstwach. Dzięki temu uczniowie mogli zobaczyć i porównać warunki życia zamożnych i ubogich chłopów naszych terenów z początku XX w. Przewodnik zapoznał nas również z tragiczną historią wielodzietnej rodziny Ulmów, która została zamordowana przez Niemców za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. Nie musimy wyjeżdżać daleko, by poznawać przeszłość. Należy pamiętać o naszych "Małych Ojczyznach", gdyż "tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę [...] to jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia".
37-200 Przeworsk
Studzian 338