2011/2012
Plan działań pod hasłem: „BEZPIECZEŃSTWO NASZYCH DZIECI – NAJWAŻNIEJSZE JEST NA ŚWIECIE”
Ogólnopolska Kampania „Wypadki na drogach, porozmawiajmy”
17 listopada 2011 roku był dniem szczególnym w naszej szkole. Po dwóch miesiącach cyklicznej nauki, rozmów, debat i przygotowań odbył się w szkole uroczysty apel na którym stawili się wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście. Po oficjalnym przywitaniu i wygłoszeniu przemówienia o Światowym Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych p. dyrektor Władysława Szczepańska poprosiła wszystkich o uczczenie minutą ciszy zmarłych ofiar wypadków. Następnie odbyło się rozdanie nagród, które uczniowie zdobyli w różnych konkursach o BRD. Dzieci otrzymały odblaski, kamizelki odblaskowe, książki, kodeksy rowerzystów i inne wspaniałe nagrody. Nagrody ufundował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego z Rzeszowa, którego przedstawiciele odwiedzili naszą szkołę przed samym apelem. Nagrody i różne materiały przysłało nam również Stowarzyszenie „Droga i bezpieczeństwo” z Warszawy, które było głównym inicjatorem akcji w szkołach „Wypadki na drogach, porozmawiajmy”. W tym roku akcja obchodzona była z naciskiem na bezpieczeństwo w pojeździe i pasy bezpieczeństwa. Na zakończenie uroczystego apelu 6-latki zaprezentowały się w piosence "Być kierowcą", a klasa I przedstawiła inscenizację do wiersza „Przepisowy ruch drogowy”. Przedstawiciele policji dziękowali wszystkim za tak wspaniałe inicjatywy i szkolną profilaktykę dotyczącą BRD. Na koniec uroczyście rozdano wychowawcom klas szkoły podstawowej i 6-latków pakiety „Droga i ja" otrzymane od Koncernu Renault. Pakiety te wchodzą w skład programu Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”, który nasza szkoła będzie realizować przez cały rok szkolny. Na szczególną uwagę zasługują 6 – latki z oddziału przedszkolnego, które wraz ze swoją wychowawczynią Selwaną Szołek (koordynatorem kampanii BRD w szkole) stworzyły Szkolny Klub Bezpieczeństwa „Drogowe Ludki” i kładą szczególny nacisk na naukę o bezpieczeństwie. Akcja „Wypadki na drogach, porozmawiajmy” była jedną z wielu działań jakie przewidziane są w szkole w bieżącym roku szkolnym w ramach programu edukacyjnego opracowanego przez Szkolny Zespół Promocji Zdrowia „Bezpieczeństwo naszych dzieci najważniejsze jest na świecie”.
Dzień bezpieczeństwa
27 stycznia 2012 roku w Zespole Szkół w Studzianie odbył się Dzień Bezpieczeństwa w szkole. Zaproszono na tę okazję specjalnych gości – policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku oraz pielęgniarkę, która przypomniała dzieciom o zasadach przy udzielaniu pomocy przedmedycznej. Wszyscy uczniowie szkoły realizują program WOŚP – Ratujemy i uczymy ratować, ale przypominanie i utrwalanie zasad jest zawsze potrzebne, szczególnie tym najmłodszym dzieciom. Policjant przypomniał i starszym, i młodszym uczniom o zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas ferii zimowych. Mówił o bezpiecznych i niebezpiecznych zabawach dzieci oraz sprawdzał ich wiedzę z tego zakresu. Starszym uczniom przypominał o ostrożnych zachowaniach podczas wyjazdów w góry, o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas zimowych wypraw, a także o bezpiecznym używaniu Internetu. Wszystkie młodsze dzieci zostały obdarowane przez policjanta odblaskami Spongeboba oraz odblaskami przysłanymi przez Posła do Parlamentu Europejskiego p. Bogdana Macierewicza. W szkole działa Szkolny Klub Bezpieczeństwa który był organizatorem Dnia Bezpieczeństwa, a który również został nagrodzony. Młodsze dzieci z Zerówki – bo to one należą do SKB, oprócz odblasków otrzymały również gratulacje od wychowawczyni, a starsze z klasy VI dostały opaski odblaskowe i pochwałę od pana policjanta. W szkole przez cały miesiąc trwała akcja odblaskowa dzięki, której wszyscy łącznie z rodzicami dowiedzieli się o konieczności noszenia odblasków. Dzieci z SKB rysowały prace plastyczne, plakaty, ogłoszony został konkurs na projekt znaczka odblaskowego, a także prowadzona była działalność edukacyjna w postaci gazetek informacyjnych.
"Drogowe Ludki" ze Studziana - najaktywniejszym klubem w Polsce!
Szkolny Klub Bezpieczeństwa „Drogowe Ludki” działa wg międzynarodowego programu „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” realizowanego przez Koncern Renault. W ramach ogólnopolskiego konkursu na najbardziej aktywny i najefektywniejszy SKB zdobył 1 miejsce w Polsce pokonując ponad tysiąc zarejestrowanych i działających klubów. Otrzyma nagrodę główną od Renault w postaci wysokiej klasy cyfrowego aparatu oraz atrakcyjne zestawy klubowicza. SKB ze Studziana zgłoszony również został do ogólnopolskiego konkursu związanego z bezpieczeństwem w ruchu drogowym „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”, w którym główną wygraną jest wycieczka do Parku EuroDisneyland pod Paryżem. Do SKB należą wszystkie 6-latki i uczniowie z klasy VI (Anna Kisiel, Weronika Kiełb, Marceli Żyła, Katarzyna Szołek, Paulina Załawka, Maciej Janas i Zuzanna Michna). Opiekunem SKB jest Selwana Szołek. We wspólnych działaniach uczą się o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, aktywnie podejmują również kampanie i inicjatywy, m.in. o konieczności noszenia odblasków, bieżącego odśnieżania chodników, itd. Działają efektywnie jako detektywi bezpieczeństwa. Współpracują z Policją, z p. Sołtysem i rodzicami. GRATULACJE!!!
Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa
Życie człowieka jest wartością, której nie możemy zmierzyć żadną miarą, dlatego tak ważna jest świadomość i umiejetność udzielenia pierwszej pomocy innemu człowiekowi w momencie jego zagrożenia. W marcu została podjeta współpraca z wolontariuszami działającymi w programie „PROJEKTOR – wolontariat studencki” co skutkowało właczeniem się do pierwszego etapu projektu „MŁODZIEŻOWA AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA – ratujemy i uczymy ratować”. Dzięki temu uczniowie klas I i II gimnazjum uczestniczyli w zajeciach z zakresu pierwszej pomocy. Szkołę trzykrotnie – 13, 20 i 27 kwietnia odwiedził pięcioosobowy zespół studentów ratownictwa medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas zajęć uczniowie nauczyli się opatrywać rany, oparzenia, urazy, złamania, zwichnięcia, udrażniać drogi oddechowe, ułożenia osoby w pozycji bezpiecznej, resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO) osoby nieprzytomnej, nieoddychajacej, obsługi AED (AED – automatyczny defibrylator zewnetrzny) oraz wielu innych umiejetnosci. Zajęcia, w których uczestniczyli gimnazjaliści były prowadzone w ciekawy sposób – pokazy niektórych czynności w plenerze, słuchania prawidłowego i nieprawidłowego oddechu oraz wiele innych metod stworzonych przez samych studentów, aby przekazać podstawowe informacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Finał projektu Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa
W dniu 30 maja 2012r trójka gimnazjalistów naszej szkoły – Karolina , Kasia i Konrad brała udział w finale projektu „Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa – ratujemy i uczymy ratować” - I zawodach międzyszkolnych, które odbyły się w w Rzeszowie, w Budynku Dydaktycznym Wydziału Wychowania Fizycznego. Podczas, zawodów wykazywali się wiedzą i umiejętnościamy zdobytymi podczas zajęć z wolontariuszami – studentami kierunku ratownictwo medyczne. Mimo, iż nie udało się wygrać zawodów było to cenne doświadczenie oraz możliwość sprawdzenia swoich możliwości w dziedzinie pierwszej pomocy przedmedycznej.
GRATULUJEMY ODWAGI!
„Zdrowo jem, więcej wiem”
W miesiącu czerwcu uczniowie klasy I i III szkoły podstawowej doczekali się ogłoszenia wyników II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem” zorganizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w Warszawie. Całoroczna, ciężka, ale bardzo owocna praca dzieci i nauczycieli zakończyła się wielkim sukcesem. Uczniowie klasy pierwszej – Zespół „Cytrusiki” pod kierunkiem wychowawcy Lidii Kiełboń- Bester przez cały rok szkolny brali udział we wszystkich trzech etapach konkursu i zajęli w etapie: Jesiennym - VI MIEJSCE Zimowym– III MIEJSCE- nagradzane Wiosennym - III MIEJSCE -nagradzane Co dało ogólny wynik za trzy etapy w konkursie- nagroda Grand Prix - III MIEJSCE. Uczniowie klasy trzeciej – Zespół „Bakłażanki” pod kierunkiem wychowawcy Urszuli Gorzkiewicz wzięli udział w zimowym etapie konkursu i zajęli w nim V MIEJSCE oraz otrzymali wyróżnienie za promocję wody podczas trwania konkursu.
Wygrany projekt Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa
W nagrodę za swoją aktywną działalność na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i sukcesy na forum ogólnopolskim SKB „Drogowe Ludki” uczestniczyły w projekcie „Szkolny Klub Bezpieczeństwa z Zespołu Szkół w Studzianie na tropie… strażaków, cudów natury i pereł Podkarpacia – wycieczka edukacyjno-rekreacyjna”. Projekt (wycieczkę, koszulki z nadrukiem „Drogowe Ludki” i nagrody w konkursie plastycznym) całkowicie sfinansowała Fundacja Bankowa im. L. Kronenberga z Warszawy. Pomysł na projekt opracowała opiekunka SKB Selwana Szołek przy dużym wsparciu członków SKB, którzy sami wymyślali trasę wycieczki. Dzieci zwiedziły Straż Pożarną w Przemyślu. Spotkały się tam ze str. kpt. Danielem Dryniakiem oznaczonym przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Zasługi za Dzielność. Pan Daniel Dryniak z narażeniem życia uratował życie wędkarzowi uwięzionemu na krze dryfującej po Sanie. „Drogowe Ludki” zwiedziły zamek w Krasiczynie, a na zakończenie wycieczki pojechały do Arboretum w Bolestraszycach. Po wycieczce w szkole wszystkie „Drogowe Ludki” uczestniczyły w specjalnie dla nich zorganizowanym konkursie plastycznym dotyczącym straży pożarnej. Wybrano 5 głównych zwycięzców i wręczono nagrody – gry planszowe i szachy. Jednak za wysiłek i trud włożony w konkurs wszystkie dzieci zostały docenione i także otrzymały atrakcyjne nagrody.
Mamy plac zabaw!
Już od rana w piątek 29 czerwca wolontariusze BGK wraz z przedstawicielami Gminy oraz rodzicami przedszkolaków ze Studziana zaczęli budować bezpieczny plac zabaw. Urządzenia na plac zabaw sfinansowała Fundacja BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego (dotacja 30 tyś. zł) Materiały (np. piasek, ziemię, żwir) i narzędzia (np. łopaty, grabie, taczki) niezbędne do budowy dostarczyła Gmina Przeworsk i mieszkańcy Studziana. Uroczyste otwarcie nowego placu zabaw odbyło się w sobotę 30 czerwca na pikniku zorganizowanym przez Zespół Szkół w Studzianie. Fundacja, we współpracy z pracownikami Banku, wspiera wiejskie społeczności w rozwoju i poprawie warunków edukacyjnych dzieci w wieku przedszkolnym. Programy edukacyjne Fundacji powstają po to, by dzieci z małych miejscowości mogły za pomocą ciekawych i skutecznych metod poznawać zasady bezpiecznego funkcjonowania w społeczeństwie oraz rozwijać swoje umiejętności i zaspokajać ciekawość świata. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do budowy naszego placu zabaw serdecznie DZIĘKUJEMY!!!
Nowe urządzenia na placu zabaw
Mimo trwających wakacji prace wokół szkoły nabrały tempa. W pierwszym tygodniu lipca plac zabaw wzbogacony został o następne urządzenia zabawowe (karuzela, ścianka wspinaczkowa, huśtawki, lokomotywa, trampolina, ławo-stół i ławeczki), które całkowicie zostały sfinansowane przez Fundację PKO Banku Polskiego z Warszawy (17 tys. zł) oraz Fundację „Pomóżmy Dzieciom” (3 tys. zł). Dzięki uprzejmości tych Fundacji udało się jeszcze powiększyć plac zabaw wybudowany przez wolontariuszy Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego. Dzięki temu powstało jedyne w Studzianie miejsce, gdzie najmłodsze dzieci będą mogły przyjemnie spędzać czas. Jednocześnie wokół terenu szkoły powstało nowe, bezpieczne ogrodzenie sfinansowane przez Urząd Gminy Przeworsk.
Społeczność szkoły i całego Studziana serdecznie dziękuje Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego, Fundacji PKO Banku Polskiego oraz Fundacji „Pomóżmy Dzieciom” za sfinansowanie wspaniałego placu zabaw!
37-200 Przeworsk
Studzian 338