Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli humanistów
w Szkole Podstawowej im. Św. Brata Albert w Studzianie
Szkoła Podstawowa w Studzianie to miejsce, w którym regularnie spotkają się nauczycie j. polskiego i historii w ramach Sieci Współpracy.
Powstała ona dzięki życzliwości Wicedyrektora Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli - Oddział w Przemyślu Pana Zbigniewa Hamielca. Koordynatorem zespołu jest metodyk - Pani Anna Smołyńczak – Bagińska. Warsztaty dają wymierne korzyści dla szkół, nauczycieli i uczniów, gdyż kształtują kreatywność, twórcze myślenie oraz motywują do poszukiwania nowych rozwiązań. Dzięki nim możliwy jest dialog między pedagogami reprezentującymi pokrewne dyscypliny, mającymi różne doświadczenia i staż pracy. Współpraca polega przede wszystkim na wymianie poglądów, wspólnym planowaniu działań i zespołowym rozwiązywaniu problemów. Nieocenione jest również dzielenie się przykładami dobrej praktyki oraz refleksja nad stosowanymi metodami i ich skutecznością. Członkowie sieci korzystają z własnych doświadczeń oraz wiedzy ekspertów z zewnątrz, którymi są metodycy z PCEN w Przemyślu. Na początku roku szkolnego opracowano Plan Pracy Zespołu, który obejmuje następujące zagadnienia: ,,Mediacje – skuteczne sposoby rozwiązywania konfliktów”, ,,O myśleniu krytycznym”, ,,Uczeń zdolny – prowokator czy kreator”, ,, Ocenianie kształtujące jako metoda wspierająca”, ,, Ecape Room w nauczaniu przedmiotów humanistycznych”, ,, Odpowiedzialność prawna nauczycieli”.
Udział w warsztatach jest okazją do skorzystania ze wsparcia merytorycznego i metodycznego, a połączenie wymiany doświadczeń uczestników i wiedzy wnoszonej przez ekspertów stało się inspiracją do poszukiwania nowych rozwiązań, służy pomocą przedmiotowo – metodyczną oraz wzbogaca warsztat pracy.