CIEKAWOSTKI O HAŁASIE
Trochę z historii
Hałasy bywały przyczyną procesów sąsiedzkich już w średniowieczu. Od XVI w. wydawano prze[1]pisy ograniczające hałas w miastach. Niekiedy były specyficzne: np. Anglicy zakazywali bicia żon o pewnych porach dnia i nocy, wyłącznie dla[1]tego, aby ich krzyki nie przeszkadzały sąsiadom. Od XIX wieku w wielu miastach zakazywano muzykowania przy otwartych oknach.
Hałas zagraża zwierzętom
Hałas jest szkodliwy dla zwierząt. Wojskowe ćwiczenia prowadzone u wybrzeży Kalifornii z użyciem sonarów, które emitowały fale dźwiękowe okazały się groźne dla wielorybów, delfinów i innych ssaków. Według ekologów sonary zakłóca[1]ją system nawigacyjny i komunikacji wielorybów między sobą. Zakłócenia powodowane przez sonary są śmiertelnie niebezpieczne dla 37 gatunków morskich ssaków, m.in. lwów morskich i zagrożonych wyginięciem waleni błękitnych. Wywołują one u ssaków morskich krwotoki w mózgu i okolicach uszu i powodują masowe ugrzęźnięcia zwierząt na płyciznach i brzegach.
Głuche mięczaki
Zwierzętami całkiem głuchymi są kałamarnice i ośmiornice. Przyczyną jest przystosowanie ewolucyjne. Otóż jednym z drapieżników na nie polujących jest waleń zębowiec, który ogłusza swoje ofiary emitując przeraźliwy dźwięk, rozrywający tkanki. Uszy kałamarnic czy ośmiornic, które nawet znajdowałyby się w pewnej odległości od drapieżnika po prostu natychmiast by zostały zniszczone, więc ewolucja pozbawiła je ich.
Najgłośniejsze miasta w Polsce
Wrocław to najgłośniejsze miasto w Polsce – wynika z pomiaru hałasu komunikacyjnego przeprowadzonego w największych polskich miastach. Poziom hałasu w godzinach szczytu osiąga tam dwa razy więcej niż dopuszczalne dla zdrowia normy. Zaraz za Wrocławiem najgłośniej jest w Gdańsku, następnie w Warszawie i Katowicach.
Ultrasonograf
Człowiek nauczył się wykorzystywać ultradźwięki do oglądania narządów wewnętrznych przy użyciu urządzenia zwanego ultrasonografem. Specjalna głowica wytwarza ultradźwięki rozchodzące się w głąb ciała. Ultradźwięki odbijają się w różny sposób od poszczególnych tkanek organizmu, przetworzone przez aparaturę elektroniczną dają obraz na ekranie monitora. W ten sposób możemy np. oglądać płód w łonie matki.
Groźne słuchawki
Jeszcze piętnaście lat temu starcze przytępienie słuchu występowało niemal wyłącznie u osób po 70. roku życia. Dziś prawie połowa osób z niedosłuchem nie ukończyła 55 lat. Większość z nich to użytkownicy przenośnych urządzeń odtwarzających muzykę, którzy słuchają jej nieodpowiednio. Natężenie dźwięku generowanego przez odtwarzacz przy maksymalnym ustawieniu potencjometru głośności, w słuchawkach dokanałowych może sięgać nawet 100 decybeli. To prawie tyle, co odgłos młota pneumatycznego, czy startującego samolotu. Słuchanie głośniejszych dźwięków przez więcej niż pół minuty dziennie może nieodwracalnie uszkodzić słuch.
Porady:
MNIEJ HAŁASU - SPOKOJNIEJSZE I DŁUŻSZE ŻYCIE
Sposoby ograniczenia hałasu w mieście
Sposoby ograniczenia hałasu w szkole
Sposoby ograniczenia hałasu w domu
Humorystyczne porady na temat niwelowania hałasu w postaci ulotki, reklamy, komiksu i scenek przygotowali uczniowie z klas III-VI pod kierunkiem pani Beaty Drzystek-Kojder.
Zapraszamy do galerii.
37-200 Przeworsk
Studzian 338