Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Studnia Brata Alberta

Studnia Brata Alberta

W obecnym roku przed uroczystością Patrona Wsi i Szkoły Świętego Brata Alberta została postawiona STUDNIA przy Kaplicy w Studzianie. Skąd pomysł? Przed postawieniem Kaplicy w latach 80-tych ubiegłego wieku na tym miejscu płynęło źródło, które zostało zasypane, aby wybudować obecną Świątynię. W bieżącym roku źródło oczyszczono i zbudowano studnię. Wreszcie STUDNIA jest w STUDZIANIE. I to nie byle jaka! Opiekuje się nią sam Święty Brat Albert.

 

Zapraszamy do przypomnienia sobie historii naszej Kaplicy:

 

W 1974 r. od Marii Gardziel w Studzianie został zakupiony przez parafię przeworską budynek z niewielkim gruntem. Budynek mieszkalny wyremontowano dostosowując go na potrzeby kaplicy. Zrobiono niewielki ołtarzyk z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Oprócz niedzielnych i świątecznych Mszy Św. odbywała się tutaj katechizacja dzieci ze Szkoły Podstawowej w Studzianie, zanim religia powróciła do szkół. Na początku lat 80-tych społeczność przystąpiła do starań o budowę kaplicy. Na zebraniu wiejskim w dniu 30 maja 1983 r. zapadła uchwała w sprawie bezpłatnego przekazania działki na potrzeby parafii. Uchwałą z dnia 29 czerwca 1983 r. gmina przekazała Urzędowi Parafialnemu w Przeworsku działkę o powierzchni 8 arów. Budynek kościółka budowany był z wielkim zaangażowaniem czynem społecznym mieszkańców wsi. Ta budowla o powierzchni 300 m2 po ponad 2-letniej budowie była gotowa. Murowana świątynia została pokryta blachą. Wieżę o wysokości ok. 15 m zwieńczono 5 metrowym krzyżem. U podstawy wieży znajduje się główne wejście do kaplicy zamykane dwuskrzydłowymi dębowymi drzwiami, za nimi niewielki przedsionek, a za kolejnymi wahadłowymi drzwiami, główna, prostokątna nawa kościoła. W nawie głównej stoją po 3 okrągłe filary z obu stron i sprawiają wrażenie świątyni trzynawowej. Nad wejściem głównym, od strony przedsionka tradycyjnie umieszczono chór. Po wschodniej stronie kościoła w ostatnich latach wykonano drugie wejście przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W dniu 8 grudnia 1985 r. miała miejsce uroczystość poświęcenia świątyni. Na plac remizy strażackiej przybył ks. biskup przemyski Ignacy Tokarczuk, którego powitali: proboszcz parafii ks. A. Ablewicz, duchowieństwo, strażacy miejscowej jednostki, społeczność wsi Studzian i okolic. Następnie wszyscy procesyjnie udali się do kaplicy, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. z poświęceniem świątyni, której patronem został wówczas jeszcze błogosławiony, a obecnie święty (od 1989 r.) - Brat Albert Chmielowski. Przez okres istnienia świątynia była ciągle wzbogacana i doposażana – najpierw zakupiono ławki, później ołtarz, stół ofiarny (przeniesiony z kościoła parafialnego razem z mównicą), stacje drogi krzyżowej (2008 r.). Po prawej stronie ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej przeniesiony z ołtarzyka pierwszej tymczasowej kaplicy oraz figura św. Antoniego z Dzieciątkiem, a po lewej figura Serca Pana Jezusa i obraz Jezusa Miłosiernego.. Kaplica Świętego Brata Alberta do dziś jest kaplicą filialną, a Studzian pozostaje w przeworskiej parafii.

Źródło – www.studzian.hpu.pl

W galerii - zdjęcia z obchodów Święta Świętego Brata Alberta  w naszej Kaplicy, które ze względu na pandemię w obecnym roku miało miejsce  dnia 21 czerwca (WSPOMNIENIE BR. ALBERTA obchodzimy 17 czerwca)

Data dodania: 2020-06-23 15:04:01
Data edycji: 2020-06-23 15:08:05
Ilość wyświetleń: 58

Konkursy

Gminny Konkurs Plastyczny na Kartkę Wielkanocną
Więcej informacji

Archiwum aktualności 2010-2018

Wejdź i zapoznaj się z archiwum aktualności naszej szkoły.
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button