Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Rok szkolny 2015/2016 - realizacja działań z zakresu Standardu II

Rok szkolny 2015/2016 - realizacja działań z zakresu Standardu II

Rok szkolny 2015/2016

Problem priorytetowy: niski poziom czytelnictwa wśród dzieci i rodziców

Kryterium sukcesu: 55% uczniów stwierdza, że sięga po książkę częściej niż rok temu

 

Plan działań „PROMUJEMY CZYTELNICTWO”

 

 „Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce"

     W ramach promocji czytelnictwa uczniowie naszej szkoły biorą udział w różnego rodzaju akcjach mających na celu zachęcanie do czytania. W obecnych czasach w dobie komputerów, gdzie króluje Internet, pasjonatów książek jest coraz mniej. Aby idea sięgania po lekturę była ciągle atrakcyjna, aby przybliżyć też tematykę tradycji i obyczajów gimnazjaliści w strojach regionalnych czytali młodszym kolegom "Legendy przeworskie". Uczniowie z wielkim skupieniem słuchali opowieści pochodzących z naszej Małej Ojczyzny. Zainteresowanie było tym większe, im częściej w tekście pojawiały się nazwy najbliższych miejscowości, opisy istniejących do dziś budynków, czy ulic przeworskich. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się legenda opowiadająca o najsławniejszym dzwonie w Przeworsku - Sylwestrze.
O tym jak dostał skrzydeł i wyleciał przez otwierającą się kopułę wieży na firmament niebios. Ale wrócił, ,,...bo do dzisiaj tam jest i dzwoni". Gimnazjaliści wraz z nauczycielami w ciekawy sposób połączyli ideę czytania z promowaniem regionalnej kultury, tradycji i obyczajów - w myśl słów ,,Źle, źle z cudzego ogniska, za cudzymi wrotami. Lepiej w swojej zagrodzie wodę butem czerpać, niźli w cudzej miód dzbanem nosić"...

 

 

„Czytanie jak śpiewanie"

15 września wystartowała druga edycja konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Książki naszych marzeń", w którym bierze udział także nasza szkoła. Nakręciliśmy film, który jest dostępny na stronie internetowej naszej szkoły.

Spotkanie z Bajką

23 października w Bibliotece Publicznej w Studzianie odbyło się "Spotkanie z Bajką",
w czasie którego dzieciom czytali Pan Daniel Krawiec - Wójt Gminy Przeworsk, Pani Barbara Oleksiewicz - Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przeworsku Pani Emilia Pieniążek - bibliotekarz oraz Pani Selwana Szołek - wychowawczyni klasy O Szkoły Podstawowej w Studzianie. Na spotkanie przybyły dzieci w wieku przedszkolnym
i szkolnym. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima oraz Stanisława Jachowicza, a żywa reakcja i brawa dla czytających świadczyły, że maluchy doceniły wybór lektury. Spotkanie uświetnił występ małych artystów, którzy radośnie zaśpiewali przygotowane piosenki. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki.

,,Czytam więc rozkwitam"

30 października odbył się "Konkurs pięknego czytania" zorganizowany dla klas 1- 3 szkoły podstawowej. Celem jego było: rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa, promocja czytelnictwa, budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą oraz uczenie rywalizacji w miłej atmosferze. Konkurs składał się z dwóch etapów- w pierwszym uczniowie czytali fragment prozy przygotowany wcześniej, w drugim - należało zaprezentować wylosowany przez siebie wiersz J. Tuwima. Komisja brała pod uwagę między innymi: płynność, poprawność, wyrazistość, tempo i interpretację czytanych tekstów. Wszyscy uczestnicy poradzili sobie bardzo dobrze, a o wynikach konkursu dowiemy się już podczas uroczystej akademii zorganizowanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

,,Mity nie są moją piętą Achillesa''

Znamy laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej. W listopadzie 2015 roku gimnazjaliści wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej. Miała ona na celu popularyzację mitów i poszerzenie wiedzy na temat wierzeń starożytnej Grecji i Rzymu. Wśród laureatów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: Filip Jakielaszek, Maria Słyś, Anna Hojło, Michał Winiarz, Kacper Głąb i Tomasz Wielgos. Dyplomy uznania otrzymali też: Natalia Figiela i Daniel Futoma.

„Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa..."

W ramach zajęć kółka teatralnego, uczniowie naszej szkoły po raz kolejny spotkali się
z aktorem panem Jerzym Czosnyką. Podczas spotkania uczestnicy pracowali nad doskonaleniem sztuki mówienia, poprawną artykulacją, dykcją i postawą jaką powinien prezentować aktor na scenie. Zajęcia cieszyły się dużą popularnością, a uczniowie chętnie
i aktywnie w nich uczestniczyli.

Warsztaty z biblioterapii

12 kwietnia w Zespole Szkół w Studzianie odbyły się warsztaty z biblioterapii przeprowadzone przez Gertrudę Kmiecik, nauczyciela-bibliotekarza Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu Filia Przeworsk. Warsztaty skierowane były do uczniów gimnazjum klas 1-3.

W klasie pierwszej warsztaty zatytułowane były "Jestem inny". Uczniowie na małych kartkach pisali o tym, czym różnię się od swoich koleżanek i kolegów, po czym na arkuszu zatytułowanym "Jestem INNY, dzięki temu..." zapisywali propozycje swoich cech osobowości i zalet, wynikających z ich indywidualności. W dalszej części uczniowie wysłuchali fragmentu tekstu ,,Jak kruk spotkał zło" i wykonali indywidualne prace plastyczne obrazujące ich wyobrażenie zła.

Druga klasa miała warsztat pt. "Po co komu plotka?". Na początku zajęć poprzez zabawę w "głuchy telefon" gimnazjaliści zapoznali się z tematem warsztatu. Po odczytaniu wiersza Jana Brzechwy "Ptasie plotki" nastąpiła dyskusja wokół tego, czym jest plotka? W dalszej część zajęć prowadząca przeczytała fragment tekstu amerykańskiej piosenkarki Madonny "Jabłka pana Peabody'ego", który był inspiracją do dalszej pracy w grupach. Każda z grup miała wymyślić propozycję losów bohaterów, którą później uczniowie zaprezentowali na forum klasy. Propozycje uczniów zostały skonfrontowane z dalszą częścią tekstu Madonny. Na zakończenie zajęć uczniowie opracowali w grupach krótkie hasła przeciwko plotce i je zaprezentowali.

Klasa trzecia uczestniczyła w warsztacie pt. "Potrafię powiedzieć "nie". Prowadząca krótko omówiła model asertywności, a następnie rozdała karty ćwiczeń Kwestionariusza asertywności, które każdy uczeń wypełnił indywidualnie. W dalszej części nastąpiło odczytanie tekstu Roksany Jędrzejewskiej -Wróbel "Trzy obrotne świnki", po czym nastąpiła dyskusja na temat zachowania wilka i trzech świnek. Uczniowie zostali podzieleni na grupy
i otrzymali karty dotyczące zachowań: agresywnych, uległych, asertywnych, które dopasowywali do odpowiedniej rubryki w tabeli zachowań. Potem każda z grup prezentowała swoje propozycje, a osoba prowadząca warsztat zweryfikowała i scharakteryzowała poprawne odpowiedzi.

Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy chętnie brali czynny udział w zajęciach. Tematyka bowiem poruszała aktualne problemy współczesnej młodzieży przy zastosowaniu technik biblioterapeutycznych.

Konkurs "Szlakiem mitów i legend" - rozstrzygnięty

13.05.2016r. w Bibliotece Pedagogicznej w Przeworsku odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "Szlakiem mitów i legend", którego współorganizatorami była nasza szkoła. Konkurs miał na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie wyobraźni. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie: Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu, Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego w Łopuszce Wielkiej oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kańczudze.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

„Czytam, więc rozkwitam"

Bez wątpienia czytanie jest niezbędne w życiu - sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu, sprawia także wiele przyjemności. O tym, że książka może być prawdziwym przyjacielem, wiedzą nasi uczniowie, którzy biorą udział w wielu akcjach mających na celu propagowanie czytelnictwa. Jedną z nich było nakręcenie krótkiego filmiku pt. "Czytanie jak śpiewanie", do którego ułożyliśmy również specjalną piosenkę. Ponadto - zarówno starsi jak i młodsi brali udział w "wolontariacie czytelniczym" oraz różnorodnych konkursach czytelniczych: szkolnych, pozaszkolnych i ogólnopolskich. Nasza szkoła włączyła się również w Noc Bibliotek, która w tym roku przebiegała pod hasłem "Wolno czytać!". Czytamy więc głośno i cicho - nie tylko w domowym zaciszu, ale także w klasach z wychowawcami, na świeżym powietrzu, na szkolnym placu zabaw. Książki były z nami także podczas ostatniej wycieczki szkolnej i również tam dzień pełen wrażeń zakończyliśmy mini-maratonem czytelniczym.

 

Sukcesy w Gminnym Konkursie Czytania ze Zrozumieniem

25.05.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII już Konkursie Czytania ze zrozumieniem dla uczniów klas II szkół z gminy Przeworsk. Reprezentanci naszej szkoły: Julia Sykała i Szymon Markowski bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami konkursowymi
i zajęli w konkursie III miejsce. Gratulacje dla drugoklasistów!

 

Data dodania: 2019-07-16 19:10:12
Data edycji: 2019-08-01 16:05:17
Ilość wyświetleń: 701

Konkursy

Zapraszamy do udziału w szkolnych konkursach!
Więcej informacji

Archiwum aktualności 2010-2018

Wejdź i zapoznaj się z archiwum aktualności naszej szkoły.
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy!
Więcej informacji
Bądź z nami
ePUAP: /SPStudzian/SkrytkaESP
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej